۲ سایت پشتیبان تولید بچه ماهیان بومی برای پرورش ماهی در قفس در شمال و جنوب کشور ایجاد می‌شود

جلسه مشترک موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور با مجری ملی طرح پرورش ماهی در قفس، برای توسعه همکاری های دوجانبه برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) از روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی، پروژه پرورش ماهی در قفس یکی از پروژه‌های اولویت‌دار وزارت جهاد کشاورزی محسوب می‌شود که می‌تواند تاثیر قابل توجهی در کاهش استفاده از منابع آب شیرین و بهره مندی از بستر دریا داشته باشد.
محمود بهمنی در این جلسه که در سالن جلسات این موسسه برگزار شد، گفت: اگرچه طبق هدفگذاری‌های انجام گرفته تولید ۱۰۰ هزار تن ماهی در قفس در سال جاری و ۱۵۰ هزار تن در سال آینده در دستور کار قرار گرفته است، اما با توجه به وضعیت موجود تا رسیدن به اهداف تعیین شده فاصله بسیاری وجود دارد.
وی، افزود: به نظر می‌رسد باید در این حوزه آسیب شناسی دقیقی صورت بگیرد تا چارچوبی معین و منطقی برای آن ترسیم و تبیین شود. زیرا این موضوع مانند پروژه‌های تولید تخم چشم زده و اصلاح نژاد قزل‌آلا پروسه‌ای بلندمدت محسوب می‌شود و لازم است قبل از هر چیز زیرساخت‌های مربوط به آن فراهم گردد.
بهمنی، تاکید کرد: انعقاد تفاهم‌نامه همکاری موسسه با شرکت بزرگ “نیکسا” یکی از مواردی است که می‌تواند به همکاری دو جانبه بین بخش دولتی و خصوصی بیانجامد.


در ادامه حقیقی، مجری پروژه پرورش ماهی در قفس کشور، با بیان اینکه این پروژه جزو پروژه‌های ستاد اقتصاد مقاومتی محسوب می‌شود، گفت: سازمان شیلات ایران نیز بر پیچیدگی این موضوع واقف بوده و تعهد برای رسیدن به تولید ۱۰۰ هزار تن را با شرط رعایت الزامات، پذیرفته است.
وی بیان کرد: در حال حاضر با توجه به نیاز اصلاح نژاد و تولید واکسن برای ماهیانی که در قفس‌های دریایی پرورش می‌یابند، موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور مسئولیت سنگین‌تری را برعهده خواهد داشت.
حقیقی ادامه داد:خوشبختانه خرید تضمینی ماهی در دولت پذیرفته شده که می‌توان آن را در خصوص ماهی‌های تولید شده در قفس نیز به کار برد. البته قیمت تعیین شده با توجه به گونه و سایز ماهی، متفاوت خواهد بود.
سپس ایزدی از سازمان شیلات ایران با اشاره به اینکه مشکلات این عرصه کاملاً مشخص است، گفت: تحریم، بحث وثیقه ملکی و کاهش سود بانکی و کمبود گونه‌های بومی برای این منظور از مهم‌ترین مواردی است که باید به آن پرداخت.
به گفته وی، بخش خصوصی برای مشارکت مالی در پروژه‌های مربوط به قفس آمادگی دارد که می‌توان در مدیریت زنجیره تولید و نیز تحقیق در گونه‌های مختلف از پتانسیل آنها بهره برد.
در پایان بهمنی، با بیان اینکه بخش تحقیقات به صورت تمام وقت در کنار بخش اجرا خواهد بود، اظهار کرد: ورود گونه‌های اگزوتیک به منابع آبی صحیح نیست. در صورت تکمیل برنامه عملیاتی، گونه‌های بومی مناسب نیز معرفی خواهند شد.
وی پیشنهاد داد: با همکاری سازمان شیلات ایران، ۲ سایت پشتیبان تولید بچه ماهیان بومی برای پرورش ماهی در قفس در شمال و جنوب کشور ایجاد شود.
تولید نسل دوم ماهی سوف عادت داده شده به غذا دهی دستی و بیوتکنیک پرورش ماهی سفید و ماهی آزاد از دیگر پروژه‌های مهم در زمینه پرورش ماهی در قفس است که بهمنی به آنها اشاره کرد.
وی تاکید کرد: بهتر است در کنار هلدینگ، تشکیل کنسرسیوم نیز در دستور کار قرار بگیرد تا همه ذینفعان از آن بهره‌مند شوند.

منبع: ایانا

این مطالب را نیز ببینید!

افتتاح مجتمع زنجیره تولید میگو

افتتاح مجتمع زنجیره تولید میگو

زنجیره تولید میگو وریر جهاد کشاورزی در ادامه سفر خود به استان هرمزگان، در راستای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *