ارزآوری ۴۵۰ میلیون دلاری گیاهان دارویی در ۱۳۹۹

0
سال گذشته ۴۵۰ میلیون دلار انواع گیاهان دارویی به خراج از کشور صادر شده است؛ حسین زینلی، مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی با بیان این مطلب افزود: همچنین تا مهرماه جاری حدود ۱۰۰ تن زعفران به بازارهای جهانی ارسال کرده ایم.
زینلی در خصوص وضعیت تولید و صادرات انواع گیاهان دارویی به خبرنگار بازار گفت: سال گذشته حدود ۴۵۰ میلیون دلار انواع گیاهان دارویی صادر کرده ایم که نسبت به سال ۹۸ حدود ۱۰۰ میلیون دلار کاهش داشته است و این کاهش مربوط به گیاه زعفران بوده که قیمت پایه صادراتی اش را پایین آوردیم.
زینلی افزود: به عبارت دیگر در سال ۹۸، ۵۵۰ میلیون دلار صادرات داشتیم و سال قبل کاهشی ۱۰۰ میلیون دلاری را تجربه کردیم. آن هم به دلیل اینکه میزان صادرات زعفران مان نسبت به سال ۹۸ حدود ۱۰۰ میلیون دلار کاهش داشت. ارزش صادراتی زعفران ایران در سال گذشته ۱۹۰ میلیون دلار بوده است.
زینلی تصریح کرد: سال ۹۸ هر کیلو گرم زعفران در بازارهای بین المللی هزار و ۲۰۰ دلار به فروش می رفت و  سال گذشته  قیمت هر کیلوگرم از این محصول ۵۸۰ دلار قیمت گذاری شد. با این وجود سال گذشته نسبت به سال ماقبل تر در حوزه انواع گیاهان دارویی هم از نظر وزنی و هم از نظر ارزشی حدود ۷۰ درصد صادرات مان افزایش داشت.
مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی به بازار گفت: این افزایش قیمت زعفران عمدتا به دلیل این است که مقدار تولید زعفران در کشور کاهش پیدا کرده است و لذا به نظر می رسد قیمت زعفران در بازارهای داخلی و خارجی به طور قابل توجهی افزایش یابد و مجددا جایگاه واقعی خود را به دست بیاورد.
همچنین از ابتدای سال تا مهرماه حدود ۱۰۰ تن زعفران از کشور صادر شده  است و به نظر می رسد امسال قیمت زعفران به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش پیدا کند.
مقاله قبلیوعده وزیر برای بازگشایی سد زاینده‌رود
مقاله بعدیدولت از وظیفه قانونی در قبال بخش خصوصی غافل نشود

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید