راهکار عملی پیشگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی

0
یکی از مشکلات عمده که در استان البرز با آن رو به رو هستیم، تغییر کاربری گسترده اراضی است؛ به طوری که با رصد منطقه ساوجبلاغ طی سال های اخیر متوجه می شویم که این منطقه در سال 95 سبز، ولی در سال 1400 خاکستری است. بخش آسارا نیز کاملاً به یک منطقه توریستی، گردشگری تبدیل شده است و برای رفع این مشکل به این نتیجه رسیدیم که با ابزارهای سنتی امکان رفع آن وجود ندارد.
به گزارش مزرعه سبز، دکتر عبدالله مخبر دزفولی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز، می گوید: به سراغ فناوری‌های روز برای رصد اراضی و در نهایت رفع مشکل رفتیم و با کمک یک تیم دانش بنیان از دانشگاه خواجه نصیر برنامه‌ای طراحی شد که طی آن هر سه روز یک بار هر تغییر وضعیت اراضی و مراتع استان را اعلام می‌کند و این طرح در اردیبهشت ماه سال جاری برای اولین بار در کشور و تنها با 150میلیون تومان سرمایه، اجرایی شد. این درحالی که سازمان هوا و فضا برای اجرای این طرح 30 میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته بود.
وی در پاسخ به سوال چگونه می توان، علت و انگیزه‌های تغییر کاربری در اراضی را یافته‌ و به جای مبارزه با معلول با علت مبارزه شود، گفت: در کنار اجرای این طرح نیز اقداماتی را برای جلوگیری از تغییر کاربری اراضی انجام دادیم که یکی از آنها ایجاد کسب و کارهای کوچک مقیاس با بازدهی اقتصادی در منطقه است.
وی ادامه داد: برای مدیریت این تقاضا و جلوگیری از تغییر کاربری در منطقه باید شهرک های ویلایی که اراضی آن هم کشاورزی نباشد، در نظر گرفته شود تا شاهد این مشکلات نباشیم. مسئولان باید بپذیرند که در استان البرز تقاضا برای ویلاسازی وجود دارد و باید برای این تقاضا راه‌حلی اندیشیده شود. اکنون چند منطقه را برای این کار شناسایی شده و طرحی را تحت عنوان «تمدن‌سازی در بیابان با توسعه کشاورزی» ارائه داده شده که بسیار کاربردی است. لذا ما در این مدت تلاش کردیم همزمان با مانیتورینگ، ایجاد کسب و کارهای کوچک مقیاس و مدیریت تقاضا، بخشی از مشکلات تغییر کاربری اراضی را کاهش دهیم.

فاجعه برای استان البرز

مخبر دزفولی در پاسخ به این پرسش که با وجود تلاش های شما برای حفظ منابع طبیعی باز هم شاهدیم که در مجلس طرح هایی همچون اجازه ساخت انبار در اراضی کشاورزی داده می شود، پیامدهای چنین طرح هایی را چگونه ارزیابی می کنید، اظهار داشت: اجرای این طرح و باز گذاشتن افراد برای ساخت و ساز به هر بهانه ای به طور قطع برای استانی مثل البرز فاجعه ای به دنبال خواهد داشت؛ زیرا بیشتر زمین های استان کوچک هستند و ساخت انبار و به طور قطع ساخت استخر، اتاق و… را به دنبال دارد. من پس از اطلاع از این طرح به حامیان آن پیام دادم که لطفا کشاورز را بار دیگر تعریف کنید.

انتهای پیام/

66 / 100
مقاله قبلیافزایش آلودگی هوای 4 کلانشهر
مقاله بعدیرشد ۱۰ درصدی تولید مرکبات نسبت به سال گذشته

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید