محصولات کشاورزی در قالب گیاه درمانی

0

رژیم غذایی برای افراد دیابتی چاق

اگر شما فردی دیابتی هستید که خواهان کاهش وزن خود می باشید، هیچ چیزی بهتر از یک رژیم DASH برای شما نیست. می دانیم که حفظ وزن متناسب برای سلامتی از اهمیت زیادی برخوردار است و زمانی ارزش آن دو چندان می شود که ابتلا به دیابت نیز مشکل دیگری باشد، چراکه مقدار وزن تأثیر مستقیمی بر روی میزان قند خون دارد و بنا به علل مختلف می تواند آن را افزایش دهد.
از دست دادن وزن نمی تواند به معنای یک شاهکار باشد به همین دلیل به شما توصیه می کنیم که آن را از طریق یک رژیم غذایی انجام دهید. توجه داشته باشید که خوردن قرص های کاهش وزن و یا تحمل گرسنگی کشیدن یک گزینه سالم نیست. حال چنانچه قبلاً به مشکل میزان بالای قند خون نیز دچار بوده اید این روش ها می تواند صدمه زننده باشد.
به همین دلایل ما رژیم غذایی Dietary Approaches To Stop Hypertension یا DASH که در سرتاسر جهان برای افراد دیابتی با وزن بالا توصیه می شود را به شما پیشنهاد می کنیم، بدون آن‌که عوارضی جانبی در پی داشته باشد.

رژیم غذایی DASH چیست؟

این رژیم در درجه اول بر مبنای تلقین کسب سلامتی در درازمدت است، اگرچه این رژیم غذایی در ابتدا به‌منظور کاهش فشار خون بدون استفاده از دارو به وجود آمده بود، اما در میان افراد دیابتی با اقبال زیاد روبرو گردید. دلیل استقبال از این رژیم غذایی تمرکز بر مصرف غذاهای حاوی پتاسیم، کلسیم و منیزیوم بوده است. موضوع دیگر ممانعت از مصرف زیاد سدیم (نمک طعام) برای مزه دار کردن غذاها است.

چه باید خورد؟

این جیره غذایی شامل غلات، میوه ها، سبزی ها و مواد لبنی کم چربی است. همچنین می توان از حبوبات، آجیل ها و سایر دانه ها نیز مصرف کرد. البته باید توجه داشت که به هیچ وجه از چربی های اشباع استفاده نشود. باید به جای برنج سفید از برنج قهوه ای، ماکارونی های با گندم کامل و نان های سبوس دار مصرف نمود. از خوردن کره، پنیر پرچرب و یا سس های غلیظ نیز باید اجتناب کرد.
روزانه باید 4 تا 5 وعده از سبزی هایی نظیر گوجه فرنگی، هویج، سیب زمینی شیرین و سایر سبزی ها مصرف کرد. به‌ویژه افراد دیابتی باید غذاهای حاوی مقدار زیاد فیبر، انواع ویتامین و مواد معدنی حاوی پتاسیم و منیزیوم در رژیم غذایی خود قرار دهند. میوه های تازه در حد متوسط و اجتناب کامل از میوه های کنسرو شده توصیه می شود. لبنیات کم چرب شامل ماست، شیر و پنیر از مواد اصلی این جیره غذایی اند چراکه حاوی کلسیم، ویتامین D و پروتئین می باشند.
گوشت کم چرب، مرغ و ماهی همگی منابعی غنی از پروتئین، ویتامین B و آهن و روی هستند که مصرف آن‌ها بسیار مفید است. توجه داشته باشید که تا حد امکان از گوشت های قرمز باید دوری کرد.
اگر چه این رژیم غذایی منحصراً برای کاهش وزن نیست، اما به دلیل کاهش مصرف چربی ها به این کار کمک می کند. این رژیم غذایی در حدود دو هزار کالری در روز تولید می‌کند و لذا به تدریج موجب کاهش وزن می‌شود. بنابراین افراد دیابتی می توانند دیگر به سراغ رژیم های غذایی خاص یا مصرف دارو برای کاهش وزن نروند.

 

ترجمه : مهدی رجول دزفولی

مقاله قبلیاستمرار خسارت به کامیونداران ایرانی ترانزیت
مقاله بعدیمفهوم کارآفرینی در بخش کشاورزی و موانع اجرایی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید