بلاتکلیفی دولت در تخصیص ارز برای روغن نباتی

0
طی شش‌ماه گذشته بلاتکلیفی دولت در زمینه قیمت ارز و نحوه تخصیص آن مشکلاتی را برای صنعت روغن نباتی ایجاد کرده است که واکنش برخی از فعالان این بخش را در پی داشت. در این رابطه امیر هوشنگ بیرشک، دبیر انجمن صنایع روغن نباتی معتقد است از ابتدای سال‌جاری تا کنون بیش از 260 هزار تن روغن‌های بخش خصوصی در بنادر رسوب کرده و دولت ارز مورد نیاز واردکنندگان بخش خصوصی  را تامین نمی‌کند. وی گفت: دولت به بهانه‌های مختلف از جمله تغییر دولت، انتصاب وزیران، تغییر اولویت‌های ارزی، کمبود ارز و … از تخصیص ارز به روغن‌های رسوبی بخش خصوصی در بنادر سر باز می‌زند.

سیاست ارزی دولت در 6 ماه دوم سال مشخص نیست

دبیر انجمن صنایع روغن نباتی افزود: سیاست ارزی دولت در شش ماه دوم سال جاری نیز مشخص نیست و هر روز شایعاتی در زمینه تغییر نرخ ارز به گوش می‌رسد و بیم آن می‌رود ادامه وضعیت کنونی باعث برهم خوردن نظم کنونی در بازار روغن نباتی شود.
بیرشک با بیان اینکه دولت تا کنون به وعده‌های ارزی خود عمل نکرده است، تصریح کرد: بارها و بارها در مکاتبات مختلف و نشست‌های حضوری شرایط صنعت روغن نباتی برای دولتمردان تشریح شده است و آنها قول مساعد برای حل مشکلات داده‌اند؛ به طوری که در جلسه اخیر با وزیر جهاد کشاورزی، وزیر شخصا دستور داد به سرعت مشکل ارزی روغن خام بررسی و تعیین تکلیف شود و صنعت روغن نباتی از بلاتکلیفی رهایی یابد؛ اما متاسفانه تا کنون هیچ اقدام عملی در این زمینه انجام نشده است.

واردکنندگان روغن خام تمایلی به واردات ندارند

وی افزود: نبود رویه مشخص در تصمیم‌گیری باعث شده واردکنندگان روغن خام هیچ گونه تمایلی به واردات نداشته باشند و عملا خرید آتی روغن خام متوقف شده است. همچنین اعتبار واردکنندگان در بازارهای جهانی از بین رفته است.
دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی در خصوص وضعیت تامین روغن خام مورد نیاز صنعت با توجه به عدم تخصیص ارز به بخش خصوصی گفت: بر اساس مصوبات موجود، شرکت بازرگانی دولتی وظیفه ذخیره سازی روغن خام (ذخایر استراتژیک) را دارد  اما متاسفانه به دلیل نامناسب بودن ترکیب روغن های موجود این شرکت، صنعت روغن نباتی با چالش جدی برای تولید روغن مورد نیاز صنف و صنعت و روغن سرخ کردنی مواجه شده است.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به اعلام شرکت بازرگانی دولتی موجودی روغن پالم این شرکت به کمترین میزان در چند سال اخیر کاهش یافته است و امکان توزیع مناسب روغن پالم در حال حاضر وجود ندارد و این در حالی است که نزدیک به 100 هزارتن روغن پالم بخش خصوصی ماه‌هاست در بنادر کشور رسوب کرده و چشم انتظار تخصیص ارز است.
بیرشک نبود روغن خام را چالشی مهم برای صنعت روغن نباتی اعلام کرد و به ایلنا گفت: روغن پالم یکی از مواد اولیه مهم برای تولید روغن‌های صنف و صنعت و روغن سرخ کردنی است و بیم آن می‌رود اگر دولت در اسرع وقت ارز روغن‌های پالم موجود در بنادر را تخصیص ندهد تولید روغن صنف و صنعت و روغن سرخ کردنی با مشکل مواجه شده و عملا متوقف شود.
گفتنی است، در حال حاضر میزان مصرف روغن خام در کشور به طور میانگین ماهانه ۱۰۰ هزار تن است و بخشی از روغن مورد نیاز از محل دانه‌های روغنی وارداتی و تولید داخل تامین می‌شود و از حدود سه میلیون تن دانه روغنی وارداتی، ۱۸ درصد تبدیل به روغن خام می‌شود که می‌تواند بخشی از نیاز کشور را تامین کند.
مقاله قبلیخشک‌سالی گریبانگیر باغات پسته رفسنجان شده است
مقاله بعدیآلودگی هوا عامل مرگ 4 هزار تهرانی در سال

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید