آمونیاک: حلقه گمشده در داستان هیدروژن؟

0

10 سپتامبر 2020- 20 شهریور 1399

      به این کنفرانس مجازی با پشتیبانی تولید کننده های اروپایی کود برگزار شده است. در مورد نقش آمونیاک در آینده استراتژی انتشار کاملا صفر اتحادیه اروپا و چگونگی ادغام آن در استراتژی هیدروژن بحث می کند. سوالات شامل این موارد خواهد بود:
– آیا آمونیاک می تواند نقش ذخیره کننده و حمل کننده هیدروژن تجدیدپذیر را پر کند؟
– چه نوع سرمایه گذاری زیرساختی برای این اتفاق لازم است؟
– چه نوع حمایت عمومی از سرمایه گذاری انجام شده باید صورت گیرد؟
– آیا تولیدکنندگان کود می توانند هیدروژن تجدید پذیر را با هیدروژن پایه فسیلی در یک واکنش به سمت صفر خالص ترکیب کنند؟
– آیا بخش دریایی آینده مبتنی بر استفاده از آمونیاک بدون کربن به عنوان سوخت خواهد بود؟
هیدروژن به عنصر اصلی برنامه های اتحادیه اروپا برای رسیدن به انتشار خالص صفر تا اواسط همین قرن تبدیل شده است. استراتژی هیدروژن تا حدودی به واردات هیدروژن تولید شده از مکانهایی مانند شمال آفریقا، شبه جزیره عرب و اوکراین متکی است. این عملا چگونه صورت خواهد گرفت؟

امروزه در سطح جهان، 50٪ از کل هیدروژن  توسط صنایع کود تولید می شود. که از آن برای تولید آمونیاک، ماده اصلی در تولید سایر کودهای ازت استفاده می شود.

ذخیره و انتقال هیدروژن یک چالش است. زیرا کوچکترین و سبک ترین مولکول در طبیعت است و فقط در دمای بسیار کم منفی253 درجه سانتیگراد بصورت مایع در می اید. آمونیاک، اگرچه یک مولکول متفاوت است، اما میزان هیدروژن آن 50٪ بیشتر از خود هیدروژن است. همچنین مانند گاز طبیعی مایع شده، در دمای منفی33 درجه مایع می شود و می توان به راحتی آن را کنترل کرد.
برای تحقق هدف صفر خالص( هیدروژن)، اروپا به سوخت بدون کربن در بخشهایی مانند صنایع سنگین و برخی از مناطق حمل و نقل یا گرمایش که الکتریسیته جایگاهی ندارد، به آمونیاک نیاز دارد.
امروزه آمونیاک به عنوان یک ماده پایه برای چندین محصول صنعتی، به ویژه کودهای ازته، استفاده می شود، اما می توان از آن به طور مستقیم به عنوان سوخت برای حمل و نقل و سایر کاربردهای صنعتی نیز استفاده کرد.

 

لینک ثبت نام

مقاله قبلیکمبود و گرانی نهاده ها زنجیرهای تولید گوشت مرغ را از هم گسسته اند.
مقاله بعدیکنفرانس آنلاین آلاینده های محصولات غذایی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید