انواع نژاد خرگوش آنگورا (آنقوره)

0
آنگوراکه یکی از قدیمی ترین انواع خرگوش خانگی است ، برای الیاف بلند پوست خود ، معروف به پشم آنگورا ، که با قیچی ، شانه یا چیدن جمع می شود ، پرورش می یابد. از آنجا که خرگوش ها از ویژگی های آلرژی زایی بسیاری مانند حیوانات دیگر برخوردار نیستند ، پشم آنها یک گزینه مهم است. حداقل 11 نژاد متمایز از خرگوش آنگورا وجود دارد که چهار نژاد در حال حاضر توسط انجمن پرورش دهندگان خرگوش آمریکا (ARBA) شناخته شده اند. آنگورای انگلیسی ، آنگورای فرانسوی ، آنگورای غول پیکر و آنگورای ساتن. آنگورای دیگر هم آنگورای آلمان ، آنگورای چینی ، آنگورای فنلاندی ، آنگورای ژاپنی ، آنگورای کره ای ، آنگورای روسی ، سنت لوسیان آنگورا و آنگورای سوئیس می باشند.
گفته می شود که آنگورا از آنکارا (با نام تاریخی آنگورا) در ترکیه امروزی منشأ گرفته است و معروف است که در سال 1723 به فرانسه آورده شده است. خرگوش آنگورا در اواسط  قرن18 به حیوان خانگی محبوب سلطنتی فرانسه تبدیل شد ، و آنگورا در اواخر همان قرن به سایر مناطق اروپا گسترش یافته بود. در ایالات متحده لباسهای ساخته شده از پشم خرگوش آنگورا از زمان ورود آنها در اوایل قرن 20 محبوب بوده اند. اما فقط در طول جنگ جهانی دوم تولید داخلی گسترش یافت تا تقاضای بیش از 120 هزار پوند در سال را برآورده کند. این الیاف نرم و ابریشمی ارزشمند علاقه زیادی را برانگیخت و به سرعت مردم شیفته روند تولید شدند.

پشم خرگوش آنگورا

آنگوراها عمدتا به دلیل پشم  ابریشمی و نرم پرورش داده می شوند. قطر آن فقط 14-16 میکرون است ، از نظر ظرافت و لطافت شبیه ترمه است. پشم آنگورای بزرگسال سالم تقریباً 3 سانتی متر در ماه رشد می کند. نظافت منظم برای جلوگیری از جوش خوردن و احساس فیبری  بر روی خرگوش ضروری است تا باعث ناراحتی و درد و حتی عفونت نشود. پشم آنگورا در طول سال هر سه تا چهار ماه برداشت می شود. لازم است پوست پس از 6 ماه رشد مجدد کنترل شود زیرا ممکن است پوست خشک و لایه لایه شود.
پشم آنگورا ممکن است به طور دوره ای با کنده شدن موهای داخل پوست که به طور طبیعی ریخته شده جمع شود. برداشت کامل با قیچی کوچک انجام می شود ، غالباً در حالی که خرگوش در بالای صفحه سینی یک آرایشگاه قرار می گیرد. قیچی به طور معمول از سر شروع می شود ، از طریق شانه ها به سمت دم حرکت می کند. سپس خرگوش را ورق می زنند و قسمت زیرین را از دم تا چانه قیچی می کنند. بین 12 اونس (340 گرم) و 18 اونس (510 گرم) پشم ممکن است از یک آنگورای غول برداشت شود.

نژاد خرگوش آنگورا

“ژن آنگورا” در همه نژادهای آنگورا وجود دارد. همچنین گاهی اوقات در توسعه نژادهای دیگر خرگوش یا انواع جدید نژادهای دیگر مورد استفاده قرار گرفته است. نژادهای “کوتوله پشمالو” از جمله Fuzzy Lop آمریکایی ، Lion Head و Jersey Wooly اکنون در ایالات متحده توسط ARBA شناخته شده اند. بلژیک و فرانسه نژادهای کوتوله پشمالوی خود را دارند. همچنین نژاد نادر Mini English Angora در نیوزیلند وجود دارد.

english angora rabbit

آنگورای انگلیسی

وزن:2.5 تا 3 کیلوگرم
انواع شناخته شده توسط ARBA :
Agouti
Broken
Pointed White
Ruby-eyed White
 Self
Ticked
 Shaded
قبل از سال 1939 یک نژاد “Angora Woolier” وجود داشت. در سال 1939ARBA “Angora woolier” را به عنوان انگلیسی و نوع فرانسوی طبقه بندی کرد. در سال 1944 ARBA خرگوشهای آنگورا را به طور رسمی به دو نژاد جدا کرد: آنگورای انگلیسی و آنگورای فرانسوی.
خرگوش های نژاد آنگورا با “خز” ، رشد پشم در گوش و کل صورت به جز بالای بینی و پاهای جلویی ، همراه با بدن ضخیم و پشم آراسته می شوند. طبیعت آنها ملایم است ، اما برای کسانی که حیوانات خود را نظافت نمی کنند توصیه نمی شود. پشم آنها بسیار متراکم است و باید دو بار در هفته مرتب شود.
این کوچکترین خرگوش آنگورا از چهار نژاد شناخته شده ARBA است. این نژاد به دلیل ویژگی های صورت که به آن توله سگ یا خرس عروسکی می دهد ، بیشتر به عنوان حیوان خانگی رایج است. اگر بافت پشم صحیح باشد ، نگهداری آن نسبتاً آسان است. اگر بافت خرگوش پنبه ای باشد ، به نگهداری زیادی نیاز دارد.
آنگورای انگلیسی می تواند دارای رنگهای شکسته باشد – به عنوان مثال ، سفید با لکه های سیاه – اما این توسط استانداردهای ARBA پذیرفته نیست و هنگام نشان دادن خرگوش منجر به رد صلاحیت می شود. هنگامی که یک خرگوش انگورای انگلیسی نشان داده می شود ، ناخن های پا نیز باید فقط یک رنگ باشند ، گوش ها را می توان از نوک آن جمع کرد و موی روی صورت ممکن است چشم های آنها را بپوشاند. آنگورای انگلیسی تنها نژاد آنگورا است که موهایش روی چشم خود را می پوشاند.

french angora rabbit

آنگورای فرانسه

وزن: 3.5 تا 4.5 کیلوگرم
انواع شناخته شده توسط ARBA :
Agouti
Broken
Pointed White
 Self
Shaded
Ticked
Wide Band
این نژاد دارای پوستی ضخیم  است. اگر بافت صحیح باشد نسبت به نژادهای دیگر آنگورا به نگهداری کمتری نیاز دارد. گوش کوچک کرک دار دارند. اما معمولاً توسط پرورش دهندگان در الویت نیستند. ARBA همان رنگهای انگلیسی Angora را به علاوه شکسته تشخیص می دهد. در ARBA با استفاده از انواع “سفید” و “رنگی” (شکسته بودن رنگی) نشان داده می شوند. مانند سایر خرگوشهای نشان داده شده توسط ARBA ، ناخن های پا نیز باید فقط یک رنگ باشند.
آنگورای فرانسوی یکی از نژادهای بزرگ آنگورا با وزن 7.5 تا 10 پوند با نوع بدنه تجاری است. تفاوت آن با انگورای انگلیسی ، غول پیکر و آلمانی در آن است که دارای یک صورت تمیز (بدون مو) و پاهای جلویی است که فقط مو جزئی در پاهای عقب است. رنگ آنگورای فرانسوی با توجه به رنگ سر ، پا و دم آن مشخص می شود (همه یک رنگ هستند). الیاف آنگورا دارای بافت ابریشمی صاف است. از مشخصات مطلوب فیبر می توان به بافت ، گرما ، وزن سبک و رنگ سفید خالص آن اشاره کرد. که مناسب برای بافت ژاکت ، دستکش ، لباس کودک و کلاه است.

german angora rabbit

آنگورای آلمان

انواع پذیرفته شده توسط IAGARB:
Albino یا رنگی (اما نه دو رنگ)
گروه رنگی Albino
Self-Group
Tortoiseshell Group
Agouti Group
Wide Band Color Group
Chinchilla Color Group
آنگورای آلمان گرچه رایج است ، اما در حال حاضر توسط ARBA شناخته نشده است. انجمن بین المللی پرورش دهندگان خرگوش آنگورای آلمان (IAGARB)  استاندارد نژادی را برای آنگورای آلمان حفظ می کند.

giant angora rabbit

آنگورای غول پیکر

وزن: مینیموم 5.4 کیلوگرم
انواع شناخته شده ARBA:
Ruby-eyed White (یاقوت چشم سفید)
غول آنگورا بزرگترین نژاد آنگورا است که توسط ARBA شناخته شده است. این محصول در اصل به عنوان یک تولید تجاری کارآمد ساخته شد که می تواند با مصرف 16-18٪ گلوله های پروتئینی به علاوه یونجه در قفس های کاملاً فلزی استاندارد زندگی کند.
از آنجا که ARBA اجازه نشان دادن آنگوراهای آلمان را نمی دهد ، نوع بدن آنها بیش از حد مشابه با نژادهای دیگر آنگورا است ، لوئیز والش از تاونتون ، ماساچوست ، نژاد جدیدی ایجاد کرد. وی از آنگورای آلمان ، لوپس فرانسوی و غول های فلاندی برای توسعه نوع بدنه “تجاری” کاملاً متفاوت استفاده کرد. ARBA به طور رسمی غول آنگورا را در سال 1988 به رسمیت شناخت. پوشش آن شامل سه نوع پشم است: پشم زیر نرم ، کرک و موی.
این نوع پشم فقط در نژادهای Giant و German Angora وجود دارد. غول آنگورا دارای مو روی صورت و گوش ها است. بسیاری از مردم آنگورای آلمانی را با Giant Angora اشتباه می گیرند ، اما نوع بدن آنها متفاوت است.
تنها تنوع رنگی که ARBA در حال حاضر برای Giant Angora به رسمیت می شناسد ، سفید یاقوتی (REW )است ، رنگی که وجود ژنتیکی رنگدانه (آلبینو) را نشان می دهد. آنگورای غول پیکر نسبت به آنگوراهای فرانسوی ، ساتن یا انگلیسی پشم بیشتری تولید می کند. Giant Angora تنها حیوان 6 کلاس از نژاد آنگورا است. این باید بدنه ای از نوع تجاری با روکش پشم بسیار متراکم داشته باشد. سر از نظر ظاهری باید بیضی شکل باشد ، در عرض پیشانی گسترده و در پوزه کمی باریک باشد. غول آنگورا باید دارای دسته های مو درپیشانی و روی گونه باشد.  گوش ها باید کمی حاشیه داشته باشند و به خوبی با موپوشیده  شوند. غول آنگورا همچنین تنها نژاد آنگوراست که فقط به عنوان سفید چشم یاقوتی نشان داده می شود. انواع مختلف رنگ سیاه Giant Angora در حال توسعه است اما توسط ARBA مورد تایید قرار نگرفته است.
پوست Giant Angora شامل سه نوع الیاف برای بافت آن است. پشم زیر باید بیشترین میزان را نسبت به دو نوع دیگر مو داشته باشد. باید متوسط ، نرم و لطیف موج دار باشد و درخشش ملایمی داشته باشد.
هنگامی که آنگوراهای غول پیکر بررسی می شود ، اکثریت امتیازات بر اساس پشم است که شامل تراکم ، بافت و طول است. نکات مربوط به “نوع عمومی” شامل نوع بدن ، سر ، گوش ها ، چشم ها ، پاها ، پاها و دم است.

satin angora rabbit

ساتن آنگورا

وزن 3 تا 4.5 کیلوگرم
انواع شناخته شده ARBA:
شامل هشت گروه رنگی است. رنگ یک ساتن آنگورا با رنگدانه یکنواخت روی سر ، پاها و دم آن تعیین می شود.
White Group
Broken Group
Colored Group
Self-Group
Shaded Group
Tortoiseshell Group
Ticked Color Group
Wide Band Color Group
Satin Angora در اواخر دهه 1970 توسط خانم Meyer از Holland Landing ، انتاریو ، کانادا ، ساخته شد که با خرگوش هایی از نژاد Satin از آنگورای فرانسه عبور کرد. علاوه بر براقیت (که ساتن برای آن شناخته شده است) ، رنگدانه های قرمز و مسی واقعی در خرگوشهای جدید ظهور کردند. در تمام غشاء “ساتن” ، ساقه مو دارای پوسته بیرونی نیمه شفافی است که نور را منعکس می کند ، در نتیجه باعث رنگی عمیق ، درخشندگی زیاد و بافتی بسیار نرم و ابریشمی برای موها می شود.
(Satin Angora مانند آنگورا فرانسه) هیچگونه مویی روی صورت ، گوش ها و پاها ندارد. ساتن به اندازه سایر نژادهای آنگورا پشم تولید نمی کند ، اما این ویژگی از طریق پرورش انتخابی بهبود می یابد. اگرچه مراقبت از آنگورای غول پیکر یا فرانسوی دشوارتر است ، اما ساتن از آنگورای انگلیسی دشوارتر است. به دلیل بافت نرم پشم و تعداد محافظ موی پایین در پوست، جوش زدن به راحتی انجام می شود. بنابراین شانه زدن روزانه توصیه می شود.
گفته می شود که پشم ساتن آنگورا نسبت به سایر ارقام آنگورا برای ریسندگی قوی تر است ، اما به دلیل لغزندگی ، ریسندگی آن دشوارتر است.

 

منبع: Angora_rabbit

مترجم: صدف وزیری

84 / 100
مقاله قبلیحیوانات مناسب برای پرورش در مزرعه کوچک
مقاله بعدیگزارشی از پرورش قرقاول در ایران

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید