سیب ‎های باغات ارومیه و آذربایجان غربی در مسیر معدوم شدن

0
هزاران تن سیب درختی در سردخانه‎ های ارومیه نگهداری می‎ شود به امید اینکه تا قبل از فرا رسیدن عید روانه بازار شود. حاصل یک‎سال کار، هزینه و انتظار کسوری اینک چند ماه است در سردخانه نگهداری می‎شود و هزینه نگهداری مضاعف برای باغداران دارد، اما به نظر می‎ رسد چنانچه این محصول تا پایان اسفند به بازار فروش نرسد علاوه بر اینکه بعد از عید خریداری نخواهد داشت به سوی پوک شدن و نهایتا ضایع شدن رفته و احتمال دورریز آن وجود خواهد داشت.


غافل از چند میلیارد دلار محصولات باغی

سالانه بیش از 24 میلیون تن محصولات باغی تولید می‎شود که اکثر آنها به دلیل تازه ‎خوری و نداشتن صنایع تبدیلی بیش از 30 درصد آن به چرخه ضایعات وارد می‎ شود و کارآفرینان، مخترعان، صنعتگران و سرمایه‎ گذاران باید تشویق شوند تا با حمایت دولت، تسهیلات ارزان، بهره تک رقمی و تشویق‎ های مالیاتی، اجازه تبلیغات رایگان در رسانه‎ های دولتی اقدام به سرمایه‎ گذاری، اختراع ماشین‎ های صنایع تبدیلی (بویژه میوه خشک‎ کن با حفظ درصد ویتامین ‎ها و پروتئین ‎ها) و احداث خطوط صادرات محور بنماید.

متاسفانه در شرایط فعلی برخی دستگاه ‎های خشک‎ کن میوه به دلیل حرارت غیراستاندارد و غیر علمی درصد ویتامین‎ ها و مواد پروتئینی را تا 80 درصد پایین می‎ آورند که هیچ کشوری خریدار آن نیست.

 

ابوالقاسم گلباف

مقاله قبلیسود گیاهان دارویی ایران در جیب دیگران
مقاله بعدیافزایش سرانه مصرف آبزیان، ضرورت چند وجهی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید