اولویت های کسب و کار در بخش کشاورزی استان البرز

0
«اولویت های کسب و کار و فرصت های سرمایه گذاری در بخش کشاورزی استان البرز»، عنوان کتابی است که در شهریور ماه 1400، توسط سازمان جهاد کشاورزی استان البرز به چاپ رسیده است.
به گزارش مزرعه سبز، این کتاب، حاوی نکات ارزشمند و مباحث مفیدی در زمینه کسب و کار و افزایش بهره وری در بخش کشاورزی است که دکتر عبدالله مخبر دزفولی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز، طرح و ایده آن را مطرح نموده است.
در بخش های مختلف این کتاب، ضرورت مطالعه و توجه به اولویت های کسب و کار و فرصت های سرمایه گذاری در بخش کشاورزی شهرستان کرج مورد بررسی قرار گرفته است.
این کتاب که در نوع خود بی نظیر و برای فعالان بخش کشاورزی، بسیار کارآمد است، با همکاری مرکز آموزش عالی امام خمینی(ره) و در چهارچوب الگوی تحلیلی سوات (SWOT) و با در نظر گرفتن چهار معیار؛ “اکوسیستم کشاورزی منطقه”، “بازار”، “سطح پذیرش بهره برداران و سهولت دسترسی” مطالعات لازم، توسط تیم تحقیقاتی دانش بنیان به تفکیک هر شهرستان انجام شده و به صورت بسته های اطلس کسب و کار و فرصت های سرمایه گذاری در بخش کشاورزی استان البرز، تدوین و به عنوان نسخه کاربردی مدل سرمایه گذاری ارائه شده است.
دکتر عبدا… مخبر دزفولی در سخن آغازین این کتاب، با اشاره به اهمیت کشاورزی به عنوان محور اقتصاد مقاومتی، توسعه پایدار این بخش را منوط به قرار گرفتن مزرعه در مرز دانش و فناوری و حرکت کشاورزی در مسیر کشاورزی دانش بنیان، عنوان نموده است و حلقه ی گمشده این بخش را نامشخص بودن ساختار مطلوب کسب و کارهای نوپای کشاورزی بر می شمارد که تدوین این کتاب نیز به منظور برطرف نمودن حلقه گمشده میباشد.
این کتاب 144 صفحه و شامل مقدمه، مطالعه و روش انجام مطالعه، اولویت های کسب و کار و سرمایه گذاری در بخش کشاورزی استان البرز است که در هر بخش از کتاب به تفکیک، شهرستان های استان البرز (کرج، ساوجبلاغ، نظرآباد، طالقان، اشتهارد، فردیس، چهارباغ و بخش آسارا) معرفی شده و ضمن بررسی نقاط قوت و ضعف و نقاط فرصت و تهدید، به تحلیل فضای توسعه سرمایه گذاری و کسب و کارهای کشاورزی، راهبردهای توسعه سرمایه گذاری و کسب و کار غالب استان پرداخته شده و در ادامه اولویت های این استان به ترتیب ذیل آمده است؛
– صنایع تبدیلی و تکمیلی کوچک و متوسط
– شهرک های کشاورزی و دامپروری و مدرن گلخانه ای
– واحد های خدمات دانش بنیان آزمایشگاهی، استاندارد سازی، گواهی کیفیت و برند سازی و …
– تولید بذور سبزی و صیفی و محصولات زراعی
– بوم گردی و گردشگری کشاورزی
با توجه به مباحث مهم و کاربردی، خواندن این کتاب برای فعالان کشاورزی استان البرز میتواند بسیار مفید و سودمند باشد.

انتهای پیام/

مقاله قبلیرئیس پارلمان نروژ و گوشه چشمی به ایران
مقاله بعدیپیوند حیات زمین با میکروارگانیسم‌های خاک

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید