تجلیل از فعالان حوزه خاک

0
از هفت خادم خاک در مراسم بزرگداشت روز جهانی خاک تجلیل می شود.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، دبیر اجرایی مراسم بزرگداشت روز جهانی خاک با اعلام این مطلب افزود: در این مراسم که همزمان با ششمین نمایشگاه سامانه های نوین آبیاری در محل نمایشگاه دائمی بین المللی تهران به صورت مجازی و حضوری در روز ۱۴ آذر ماه برگزار خواهد شد، فعالان مردمی، بهره برداران و دو محقق در حوزه خاک با اهدای لوح تقدیر مورد تجلیل قرار می گیرند.
علیرضا پرستار گفت: در این مراسم قرار است از ۱۰ دانش آموز برگزیده هفدهمین گنگره خاک ایران در حوزه نقاشی، عکس و فیلم نیز تقدیر شود.
وی با بیان این که امسال روز جهانی خاک با شعار “توقف شور شدن و تقوت باردهی خاک” بر گزار می شود، اظهار داشت: امسال در اکثر استان های کشور نیز مراسم روز جهانی خاک به صورت جداگانه برگزار می شود.
مشاور معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی که روز جهانی خاک هر سال در ۵ دسامبر مصادف با ۱۴ آذر ماه با هدف فرهنگ سازی و توجه به اهمیت خاک در تولید برپا می شود و در ایران نیز هدایت و برگزاری این روز از سال ۹۶ بر عهده معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی است.
پرستار بر نقش و حفظ کیفیت خاک در تولید پایدار محصولات کشاورزی تاکید و تصریح کرد: تشکیل یک سانتی متر خاک حدود ۵۰۰ سال زمان می برد و از این رو نباید در حفاظت از خاک غفلت کرد.
وی اظهار داشت: از حدود ۱۸.۵ میلیون هکتار اراضی کشاورزی که در چرخه کشت قرار دارند، تنها ۱.۳ میلیون هکتار اراضی جزو کلاس یک قرار دارد و حاصلخیز محسوب می شوند.
پرستار افزود: مابقی اراضی کشاورزی با محدودیت هایی برای کشت همچون شوری، کمبود مواد آلی خاک و قلیایی شدن روبرو هستند.

انتهای پیام/

57 / 100
مقاله قبلیساماندهی تولید اولویت وزیر جهاد کشاورزی باشد، نه دخالت در کار تراکتور
مقاله بعدیآمادگی وزیر جهاد کشاورزی برای سفر به نروژ

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید