انتخاب دومین رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس یازدهم

0
نمایندگان عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، امروز پس از یک دگردیسی و پوست‌اندازی در هیات رئیسه، انتخاب دومین رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس یازدهم را کلید می‌زند.
پس از کوچ سید جواد ساداتی نژاد، رئیس سابق کمیسیون کشاورزی به هیات دولت و تکیه بر صندلی وزارت جهادکشاورزی، اکنون این کمیسیون باید به انتخاب اعضای خود، رئیس دیگری را برای جایگزینی وی انتخاب نمایند.
الحق و الانصاف کمیسیون کشاورزی مجلس یازدهم (از شروع به کار تاکنون) را باید یکی از تاثیرگذارترین کمیسیونهای کشاورزی تاریخ مجلس دانست و منشاء اثرات و خدمات ارزشمندی برای بخش کشاورزی بوده که در این مجال قصد پرداختن به آن نیست اما به طور مثال مصوبات ارزشمندی مانند اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی که کشاورزان و تولیدکنندگان این بخش را تا حد زیادی در امر قیمت‌گذاری دخالت می‌دهد یکی از این خدمات ارزشمند است و البته خود این موضوع که وزیر جهادکشاورزی از بین اعضای این کمیسیون انتخاب شده نیز نشان از ظرفیت بالای نمایندگان محترم عضو این کمیسیون دارد.
به هر حال با رفتن ساداتی نژاد، 22 نماینده باقیمانده کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی، امروز در معرض انتخاب هیات رئیسه این کمیسیون قرار دارند و این موضوع می‌تواند آزمون دیگری برای اعضای آن باشد تا نوع نگاه آنها را به بخش کشاورزی که یکی از مهمترین و تاثرگذارترین بخش‌های اقتصادی کشور است را به نظاره و تحلیل بنشینیم.
کشاورزی، بخشی عمیق و دارای تنوع و شاخ برگ‌های گسترده است و شاید به جرات بتوان گفت که یک بخش بسیار تخصصی است و کسانی که عهده‌دار مسئولیت‌هایی در این بخش می‌شوند، لازم است که واجد این تخصص‌ها و دانش مورد نیاز باشند.
این کمیسیون که محل اتخاذ تصمیم‌های مهم و اساسی در بخش کشاورزی است، نیاز دارد تا شخصی با تخصص و تجربه مرتبط در جایگاه ریاست آن قرار گیرد و لازم است که اعضای این کمیسیون شخصی را انتخاب نمایند که تخصص و پیشینه کاریاش در این حوزه قابل قبول باشد.
مجددا رئیس سابق این کمیسیون را مثال می‌زنیم که خود شخصی با تخصص کشاورزی بود و با همکاری اعضا، منشاء اثرات مثبتی گردید و اکنون نیز به عنوان فردی از همین کمیسیون در سنگر هیات دولت مشغول خدمت به کشاورزان این سرزمین است.

تقابل تخصص با سیاسی کاری

ضمن احترام کامل به همه کسانی با مسئولیتپذیری پیش قدم شده و به عنوان کاندیدای هیات رئیسه ثبت نام می‌کنند، به نظر می‌رسد اعضای محترم کمیسیون کشاورزی باید در انتخاب خود توجه جدی به توان، جسارت، تخصص و سوابق افراد برای سپردن ریاست کمیسیون کشاروزی مجلس به آنها را لحاظ کنند.
بدیهی است که نمایندگان مجلس به خودی خود افرادی سیاسی هستند که در عرصه مجلس و نمایندگی آن حضور پیدا کرده‌اند اما بالاتر از آن، باید این نکته را در نظر داشته باشند که برای یک کمیسیون تخصصی مانند کشاورزی، سیاسیکاریهایی که میتواند به پیشبرد اهداف این کمیسیون ضربه و باعث دور افتادن از مسیر خدمت به مردم و بخش کشاورزی شود را کنار بگذارند و فردی از هر نظر اصلح را برای این مهم انتخاب نمایند.
چراکه رئیس کمیسیون کشاورزی باید در مراودات، مکاتبات و گفت و گوهای خود، به اصطلاح زبان کشاورزی را بشناسد و به این زبان صحبت کند.
البته امیدواریم نمایندگان این کمیسیون، با انتخاب دومین رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس یازدهم از آزمون انتخاب هیات رئیسه سربلند بیرون بیایند.

 

63 / 100
مقاله قبلیضرورت پایش آلاینده های شیمیایی درمحصولات کشاورزی
مقاله بعدیانتخاب ریاست جدید کمیسیون کشاورزی مجلس

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید