ماهی کاد

0
از ماهی های دریایی بزرگ و با صرفه اقتصادی از خانواده Gadidse است. گونه Gadus morhua در دوسوی اقیانوس اطلس شمالی یافت می شود. این ماهی که عموما درآب های سرد زندگی می کند بیشتر در نزدیکی کف اقیانوس بسر می برد، چه در مناطق ساحلی و چه در نقاط عمیق اقیانوس.

 

این ماهی بخاطر گوشت خوراکی، روغن کبد و سایر محصولات آن ارزشمند است. ماهی با لکه های تیره دارای سه باله پشتی، دو باله مقعدی و یک هالتر چانه است و رنگ آن از مایل به سبز یا مایل به خاکستری تا قهوه ای یا مایل به سیاه متغیر است، اگرچه ممکن است مات تا قرمز روشن نیز باشد.
وزن این ماهی در زمان صید بطور متعارف در حدود 11.5 کیلوگرم (25 پوند) می شود اما حداکثر طول و وزن آن به 1.8 متر (6 فوت) و 91 کیلوگرم (201 پوند) نیز می رسد.
این ماهی از دسته ماهیان مهاجری می باشد که غذای زیادی می خورند و عمده غذای این ماهی، ماهیان دیگر و بی مهرگان مختلف می باشد.
ماهی کاد به عنوان غذایی با عطر و طعم ملایم و گوشت سفید متراکم، ورقه ورقه ای و دلچسب است. کبد ماهی کاد منبع خوبی برای تولید روغن ماهی، ویتامین A، ویتامین D، ویتامین E و اسیدهای چرب و امگا 3(DHA و EPA) می باشد.

 

منبع: ایناسکلوپدیا بریتانیکا
نویسنده: بخش ویراستاری اینسایکلوپدیا بریتانیکا
مترجم: معصومه صالحی وزیری

 

مقاله قبلیجلوگیری از فساد مواد غذایی به قیمت سرطان زایی آنها
مقاله بعدیافزایش جمعیت ملخ‌های صحرایی از مهر ماه

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید