ماهی کاد

0
از ماهی های دریایی بزرگ و با صرفه اقتصادی از خانواده Gadidse است. گونه Gadus morhua در دوسوی اقیانوس اطلس شمالی یافت می شود. این ماهی که عموما درآب های سرد زندگی می کند بیشتر در نزدیکی کف اقیانوس بسر می برد، چه در مناطق ساحلی و چه در نقاط عمیق اقیانوس.

 

cod fish scaled

این ماهی بخاطر گوشت خوراکی، روغن کبد و سایر محصولات آن ارزشمند است. ماهی با لکه های تیره دارای سه باله پشتی، دو باله مقعدی و یک هالتر چانه است و رنگ آن از مایل به سبز یا مایل به خاکستری تا قهوه ای یا مایل به سیاه متغیر است، اگرچه ممکن است مات تا قرمز روشن نیز باشد.
وزن این ماهی در زمان صید بطور متعارف در حدود 11.5 کیلوگرم (25 پوند) می شود اما حداکثر طول و وزن آن به 1.8 متر (6 فوت) و 91 کیلوگرم (201 پوند) نیز می رسد.
این ماهی از دسته ماهیان مهاجری می باشد که غذای زیادی می خورند و عمده غذای این ماهی، ماهیان دیگر و بی مهرگان مختلف می باشد.
ماهی کاد به عنوان غذایی با عطر و طعم ملایم و گوشت سفید متراکم، ورقه ورقه ای و دلچسب است. کبد ماهی کاد منبع خوبی برای تولید روغن ماهی، ویتامین A، ویتامین D، ویتامین E و اسیدهای چرب و امگا 3(DHA و EPA) می باشد.

 

منبع: ایناسکلوپدیا بریتانیکا
نویسنده: بخش ویراستاری اینسایکلوپدیا بریتانیکا
مترجم: معصومه صالحی وزیری

 

66 / 100
مقاله قبلیجلوگیری از فساد مواد غذایی به قیمت سرطان زایی آنها
مقاله بعدیافزایش جمعیت ملخ‌های صحرایی از مهر ماه

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید