ادامه تلفات طاعون در حیات وحش خراسان شمالی

0
۶ لاشه جدید از حیات وحش تلف شده بر اثر طاعون نشخوارکنندگان کوچک در منطقه سالوک شهرستان اسفراین شناسایی شده که نشان می دهد تلفات این بیماری ادامه دارد. حسن چهلوان، مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی، گفت: بر این اساس شمار تلفات حیات وحش منطقه سالوک بر اثر بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک به ۵۸ راس رسیده است.
وی‌ خاطرنشان کرد: پایش منطقه سالوک بصورت هر روزه ادامه دارد و آهک پاشی و ضدعفونی آبشخورهای منطقه و دور کردن دام های اهلی از مرز منطقه برای مقابله با بیماری ادامه دارد. پهلوان اظهار داشت: تلفات طاعون نشخوارکنندگان کوچک در میان جمعیت کل و بز و قوچ و میش در منطقه سالوک مشاهده شده و خوشبختانه در سایر گونه‌ها و مناطق دیگر گزارشی از این بیماری به دست نرسیده است.
مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی افزود: گشت ها در منطقه حضور داشته و پایش مجموعه سالوک در حال انجام است. اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی اعلام کرده است که به احتمال فراوان منشا بیماری دام اهلی است که به صورت غیرمجاز در منطقه حضور دارند.
پارک ملی سالوک با گستره ۲۰ هزار هکتار در شمال غربی شهرستان اسفراین، به دلیل شرایط توپوگرافی دشتی و کوهستانی، به عنوان یکی از متنوع ترین زیستگاه‌های استان شناخته می‌شود.
بخش شمالی این پارک دارای جاذبه های طبیعی گردشگری، کوهستانی و زیستگاه حیوانات کوه زی و قسمت جنوبی زیستگاه حیوانات دشت زی است. قوچ و میش اوریال، بز، پلنگ، گربه پالاس و گراز از جانوران شاخص پارک ملی سالوک اسفراین هستند. شهرستان اسفراین در ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی بجنورد، مرکز استان خراسان شمالی با داشتن ۲ پارک ملی سالوک و ساریگل، ۲ منطقه حفاظت شده و سه منطقه شکار ممنوع با تنوع گیاهی و جانوری ارزشمند، از مهم‌ترین ذخیره‌گاه‌های ژنتیکی غنی کشور محسوب می‌شود.
مقاله قبلیبرنج ارزان می‌شود؟
مقاله بعدیزندگی در تناقض‌ها، حتما مشکلی هست!

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید