استمرار و عادت پذیری کشاورزان ضرورتی برای توسعه بیمه کشاورزی

0
بسیاری شرکت‌ها و برندهای تولید کننده کالاها و خدمات از چند دهه قبل عادت پذیر کردن مشتریان را به خرید های مجدد کالاها و خدماتشان را در دستور کار قرار داده اند. به باور آنها وفاداری مشتریان و استمرار خرید های آنها سرمایه ایی برای ان شرکت است در این مسیر هزینه های سنگینی هم انجام میدهند در این خصوص کتاب هایی هم نوشته شده.
یکی از مجموعه خدماتی که همواره به وفاداری مشتریان و عادت سازی چشم امید بسته است بیمه های اجتماعی و صنعتی است که فعالان آن برنامه های مفصلی برای تداوم همکاری با مشتریان در درازمدت دارند شاید دیده باشید که شرکت های بیمه قبل از اتمام بیمه نامه ها جهت تمدید آن تماس می گیرند و تخفیف ها و مشوق هایی را ارایه می کنند.
اما این سازوکار مهم در پروسه بیمه کشاورزی ایران کمتر مورد توجه بوده ،واقعیت این است که با توجه به حمایتی بودن کامل بیمه های زراعی و کشاورزی ایجاد جذابیت و عادت سازی کشاورزان و دام داران عملا موضوعیت نداشته و شاید خیلی دهقانان برای گرفتن سهمیه هایی مثل کود و بذر و…. مبادرت به بیمه محصولات کرده اند (آنهم با منو حداقلی ) در جریان حوادث جوی دو سال اخیر مشاهده شد که خیلی مزارع مثل شالیزار ها، باغات و دامداری ها تا حدود80درصد بیمه نبوده اند، و وقتی حوادث نازل شد زیان بزرگی به کشاورزان وارد شد و تنها در چند زیر مجموعه مثل مرغداری ها ما شاهد پوشش نسبتا کامل بوده ایم .
یکی از روشهای حل این مشکل عادت سازی برای بیمه کردن است طبعا اگر بهره برداری چند سال بیمه پردازی کرد این کار بشکل یک عادت مستمر در خواهد آمد.
ما در کشورمان نهادها حمایتی خوبی داریم که در این مقوله هم وارد شده اند لیکن می شود کار آنها خیلی فراگیر تر شده وتوسعه یابد. مثلا بنیاد ها و ستاد اجرایی یا حتی سازمان های مردم نهاد کمک رسان و خیرخواه اگر در پرداخت بخشی از حق بیمه کشاورزی برخی زارعین و باغدار آن و عشایر چند سالی کمک کنند طبعا این پروگرام در سالهای بعد هم به شکل یک عادت مثبت توسط کشاورزان تداوم خواهد یافت.
مرسی م ذوالفقار
مقاله قبلیپیام رییس نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی
مقاله بعدیتبریک به دانش آموختگان بیکار کشاورزی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید