افت شدید سرانه مصرف لبنیات در کشور

0
با توجه به کاهش قدرت خرید خانوار، سرانه مصرف لبنیات در ایران افت شدیدی داشته و به کمتر از ۵۰ کیلوگرم رسیده است.
در این رابطه علی احسان ظفری مدیرعامل اتحادیه تعاونی های لبنی با اشاره به اینکه سرانه مصرف لبنیات قابل مقایسه با دیگر کشورها نیست، گفت: سرانه کنونی مصرف کمتر از ۵۰ کیلو لبنیات است که این میزان به حدی پایین است که قابل قیاس با کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه نیست.
او با اشاره به اینکه مصوبه کاهش ۱۰ درصدی قیمت لبنیات اجرایی نشد، افزود: ورود دولت در پرداخت یارانه تنها راهکار افزایش سرانه مصرف است. بی توجهی دولت و نبود حمایت های لازم باز هم می تواند سرانه مصرف را کاهش دهد.

تاثیر عادلانه شدن تخصیص ارز بر قیمت لبنیات

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های لبنی با اشاره به تاثیر عادلانه شدن تخصیص ارز بر بازار محصولات لبنی بیان کرد: با عادلانه شدن قیمت ارز، نرخ مواد اولیه همچون شیرخام افزایش می یابد که این موضوع به سبب تاثیرگذاری در نرخ نهایی منجر به کاهش سرانه مصرف می شود.
او قیمت کنونی هر کیلو شیرخام درب دامداری را ۶ هزار و ۴۰۰ تا ۶ هزار و ۶۰۰ تومان اعلام کرد و به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: با احتساب ۲۵۰ تا ۳۰۰ تومان هزینه حمل با نرخ ۶ هزار و ۷۰۰ تا ۶ هزار و ۸۰۰ تومان تحویل کارخانه داده می شود که با عادلانه شدن تخصیص ارز، قیمت هر کیلو شیرخام از مرز ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان بالاتر می رود.
سرانه مصرف لبنیات در کشور رو به افول است، این در حالی است که صادرات لبنیات نیز روز به روز کمتر می شود، ضمن آنکه بخشی از محصولات لبنی قاچاق می شوند.
مقاله قبلیمطالبه احیای زاینده‌ رود
مقاله بعدیایران و عراق همکاری‌های کشاورزی را توسعه می‌دهند

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید