نابودی صنعت دام با افزایش سرسام آور قیمت مولفه های تولید

0
یک فعال دامپروری با اشاره به افزایش سرسام آور قیمت مولفه های تولید، گفت: ادامه این روند منجر به کشتار گسترده دام ها و نابودی صنعت می شود.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از مهر، محمد رضایی، کارشناس صنعت دامپروری با اشاره به اینکه قیمت مصوب شیرخام بر این اساس تعیین شده که دولت ١٠٠ درصد نهاده‌های مورد نیاز دامداران را تأمین کند، گفت: متأسفانه چنین اتفاقی رخ نداده و دامداران تنها کمتر از ۵٠ درصد نهاده‌های دامی خود را با نرخ مصوب دریافت می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه دولت بسیار بر این مسأله دقت دارد که قیمت فراورده‌های دامی از جمله شیر و گوشت تغییر چندانی نداشته باشد، افزود: با این حال چندان دقتی بر روی این مسأله که قیمت مؤلفه‌های تولید برای دامداران افزایش نیابد، وجود ندارد.
این فعال صنعت دامپروری تاکید کرد که چرا دولت به قیمت داروها، واکسن، اسپرم و مکمل‌های دامی و پودر چربی و گلوتن ذرت و لوازم یدکی که در گاوداری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، توجه ندارد.
رضایی تصریح کرد: متأسفانه قیمت مؤلفه‌های تولید دل بخواهی بالا می‌رود و هیچ نظارتی بر روی آن وجود ندارد.
وی اضافه کرد: همانطور که اشاره شد دامداران قادر به تأمین تمام نهاده‌های دامی مورد نیاز خود با نرخ مصوب نیستند و بخش عمده آن را باید از بازار آزاد تهیه کنند و قیمت این نهاده‌ها روز به روز بالاتر می‌رود.
وی با بیان اینکه امسال خشکسالی بی سابقه به تولید علوفه خسارت جدی زده است، افزود: تدبیر جدی برای جبران این خسارت اندیشیده نشده و دامداران در تنگنا قرار گرفته‌اند.
این فعال بخش خصوصی با بیان اینکه ادامه این روند منجر به گسترش کشتار دام‌های مولد و آبستن و نابودی صنعت دامپروری می‌شود، گفت: این مسأله بسیار نگران کننده است و تا فرصت وجود دارد مسئولان باید تدابیری بیندیشند.

انتهای پیام/

مقاله قبلیگل نرگس ظرفیتی مغفول مانده در دل کویر خراسان جنوبی
مقاله بعدیبیم و امیدهای پنجمین نمایشگاه شیلات

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید