افزایش دو برابری عملکرد گندم دیم

0
خیام نکویی معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به ظرفیت های بخش تحقیقات در ایجاد امنیت غذایی پایدار در کشور گفت: با کارهای تحقیقاتی عملکرد گندم دیم دو برابر شده است و تحقیقات رفع مشکل شوری و فرسایش خاک انجام می شود.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از فارس، سیدمجتبی خیام نکویی در حاشیه برگزاری ششمین نمایشگاه بین‌المللی کشاورزی در پاسخ به اینکه ریشه برخی از مشکلات آب و خاک کشور به بخش تحقیقات بر می گردد، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی چه کمکی می تواند در این بخش بکند و چه کارهایی را انجام داده است، افزود: موسسه تحقیقات آب و خاک از زیر مجموعه های این سازمان روی مشکل آب و خاک کشور متمرکز شده و پروژه هایی را با هدف برطرف کردن معضل بخش اجرا انجام می دهد که رفع شوری و فرسایش، تقویت بازدهی خاک و افزایش بهره وری از آن جمله است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: پژوهشکده حفاظت آب و خاک هم در حوضه های آبخیز و آبخوانداری و حفاظت خاک تحقیق و پژوهش انجام می د هد.
خیام نکویی در پاسخ به اینکه بر اساس اعلام سازمان خواربار جهانی امنیت غذایی در 40 سال آینده کاملا بر پایه تحقیق و پژوهش استوار خواهد بود آیا سازمان با این نگاه همسو است؟ گفت: این امر اجتناب ناپذیر است و و کارهای سازمان نیز مبتنی بر تحقیقات پایه ای و کاربردی است، سازمان تحقیقات ظرفیت های خوبی دارد اما انتظار داریم، 4000 هیئت علمی دانشگاه های حوزه کشاورزی هم به ما بپیوندند که در این صورت هم افزایی خواهد داشت و قرار است این کار انجام شود.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در این باره که کار ملموسی که در زمینه افزایش تولید و بهره وری تاثیر گذاشته چه بوده است، گفت: در استان گلستان پروژه زهکشی به کمک معاونت آب و خاک انجام شد که عملکرد محصول گندم دیم را از یک به دو تن افزایش داد.

انتهای پیام/

63 / 100
مقاله قبلیرایزنی دولت برای صادرات مجدد فلفل به روسیه
مقاله بعدیآغاز به کار ششمین نمایشگاه بین المللی کشاورزی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید