ایلان ماسک 100 میلیون دلار به کسی که بهترین فناوری جذب کربن را اختراع کند، اهدا خواهد کرد.

0

• ایلان ماسک اعلام کرد که مبلغ 100 میلیون دلار به عنوان جایزه بهترین فناوری که بتواند دی اکسید کربن را جذب کند، اهدا می کند.

• جذب کربن فرآیند به دام انداختن زباله دی اکسید کربن یا مستقیماً از هوا یا درست قبل از انتشار از کارخانه ها و نیروگاه ها است.

ایلان ماسک، مدیر عامل تسلا و اسپیس ایکس اعلام کرد که وی مبلغ 100 میلیون دلار به عنوان جایزه بهترین فناوری که بتواند دی اکسید کربن را جذب کند، اهدا می کند.
ماسک، که جف بزوس، بنیانگذار آمازون را پشت سر گذاشت و به ثروتمندترین فرد جهان در ماه جاری تبدیل شد، اواخر روز 21 ژانویه2021 در توییتر اعلام کرد.
ماسک در توییت خود به 42.7 میلیون دنبال کننده خود نوشت: “من 100 میلیون دلار به عنوان جایزه بهترین فناوری جذب کربن اهدا می کنم”. 
جذب کربن فرآیند به دام انداختن زباله دی اکسید کربن یا مستقیماً از هوا یا درست قبل از انتشار از کارخانه ها و نیروگاه ها است.
با استفاده از مورد دوم، اولین قدم اغلب نصب فیلترهای حلال بر روی دودکش های کارخانه است که قبل از انتشار در جو زمین، جلوی انتشار کربن را می گیرد. پس از به دام افتادن، دی اکسید کربن می تواند به جایی منتقل شود که از آنجا فرار نکند (اغلب در اعماق زمین) تا از گرم شدن کره زمین جلوگیری کند.
بیشتر دی اکسید کربن گرفته شده در زیر زمین باقی می ماند، اما بخشی از آن را می توان برای تولید پلاستیک و نوشیدنی های گازدار نیز استفاده کرد.

چرا جذب کربن ضروری است؟

انتشار دی اکسیدکربن جهانی در طی 100 سال گذشته افزایش یافته، که منجر به گرم شدن کره زمین و تغییرات آب و هوایی بی سابقه گشته است.طبق آژانس بین المللی انرژی، در حال حاضر حدود 20 پروژه جذب، استفاده و ذخیره کربن(CCUS)  به صورت تجاری در سراسر جهان فعالیت می کنند.
آژانس گفت که با 30 پروژه جدید از سال 2017 توافق شده است، اما تأکید کرد که بسیاری از موارد دیگر برای جلوگیری از افزایش میزان انتشار کربن در دمای زمین بیش از 1.5 درجه سانتیگراد بالاتر از سطح قبل از صنعتی شدن، ضروری است.
IEA معتقد است که پروژه های CCUS می توانند انتشار کربن را تقریباً یک پنجم کاهش دهد و در عین حال تا 70 درصد هزینه های مقابله با بحران آب و هوا را پایین بیاورد. ساز و کار سنگین صنعت برای کار با انرژی پاک در مقایسه با نصب سیستم های جذب کربن نسبتاً دشوار و گران است.
جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده متعهد شده است كه بیش از گذشته بر كاهش انتشار گازهای گلخانه ای تمركز كند و گفت كه او می خواهد تا سال 2050 ایالات متحده از نظر كربن خنثی باشد.

“کاشت درختان بیشتر”

TechCrunch به نقل از یک منبع ناشناس گزارش داد، جایزه ای که ماسک گفته است در آن کمک خواهد کرد به بنیاد Xprize متصل است. این بنیاد یک موسسه غیرانتفاعی است که برای ترویج و حمایت از نوآوری مسابقاتی را برگزار می کند.
Aniruddha Sharma، مدیرعامل توسعه دهنده فناوری جذب کربن Carbon Clean، گفت که “بسیار خوشحال است” از اینکه ماسک کارآفرین، دوره ای “هم پول و هم نام خود را پشت سر جذب کربن قرار می دهد”.
وی افزود: “در سال 2018، هیئت بین دولتی تغییر اقلیم (IPCC)  با انتشار یافته هایی اعلام کرد که جذب و ذخیره کربن برای کاهش تغییرات آب و هوایی ضروری است. سال 2021 است و دنیا سردتر نمی شود – اکنون زمان سرمایه گذاری در راه حل های اثبات شده است. ما از یک راه حل مقیاس پذیر و کم هزینه دور نیستیم. “
طبق شاخص میلیاردر بلومبرگ، ثروت خالص ماسک 201 میلیارد دلار است در حالی که بزوس 193 میلیارد دلار است. بیل گیتس بنیانگذار مایکروسافت با دارایی خالص 134 میلیارد دلار ثروتمندترین فرد بعدی است.اخیراً ماسک در توئیتر از پیروانش پرسید که باید با پولش چه کار کند.
وی در 8 ژانویه در توئیت خود نوشت: “بازخورد انتقادی همیشه بسیار عالی است، همچنین روشهای اهدای پول که واقعاً تفاوتی را ایجاد کند(سخت تر از آنچه که به نظر می رسد).”
نویسنده: سام شید
مقاله قبلیسم پاشی تنها راه دفع ملخ نیست
مقاله بعدینقش دام در تغییر اقلیم

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید