مواجه کشاورزان طی 72 ساعت پرتنش بارندگی

0
با پیش‌بینی وقوع بارندگی‌های شدید و سیل‌ توسط سازمان هواشناسی که در صورت جاری شدن سیل احتمال تلفات انسانی و دامی (احتمال اصابت صاعقه به دام‌ها) و تخرب گسترده وجود  دارد.
بر این اساس احتمال زیاد دارد در اثر این بارندگی‌ها، خسارات زیادی به محصولات کشاورزی و کسب و کار روستاییان وارد می‌شود و توصیه شده دامداران و عشایر از عبور در ارتفاعات، توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها خودداری کنند.
کشاورزان طی این مدت محلول‌پاشی و سم‌پاشی باغات و مزارع را انجام ندهند و حتی در صورت امکان از آبیاری به دلیل احتمال سست شدن ریشه گیاهان خودداری نمایند.
به کشاورزان نیز توصیه شده نهاده‌های کشاورزی پراکنده در مزارع و یا محصولات برداشت شده که در فضای باز نگه‌داری می‌شود(گندم، کاه، علوفه؛ سبزیجات، سردرختی‌ها و…) را به دلیل شرایط نامساعد جوی جمع‌آوری کنند. و ضروری است گلخانه‌داران در جهت استحکام سقف گلخانه‌ها و ترمیم سقف و دیواره گلخانه در مقابل وزش باد تلاش کنند.
همچنین فعالان شیلاتی ماهیان گرمابی و سردآبی از ورود آب گل آلود به استخرهای پرورش ماهی جلوگیری نمایند.
با توجه به این‌که در دنیا پیش‌بینی‌های هواشناسی کشاورزی قدری دقیق است که بهره‌برداران حتی از ساعت بارش یا تگرگ، شدت آفتاب، گرما و سرما را مطلع می‌شوند کمتر اتفاق می‌افتد گندم درو شده یا ذرت برداشت شده و محصولات باغی چیده شده با بذور ضدعفونی آماده کاشت زیر بارش باران نابود شود و شایسته است وزارت کشاورزی و سازمان هواشناسی خود را به استانداردهای دنیا نزدیک کنند.

 

ابوالقاسم گلباف

64 / 100
مقاله قبلیآسمان های پوشیده از ملخ
مقاله بعدینحوه پرداخت خسارات وارده به کشاورزان در اثر قطعی برق

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید