لابی‌های پنج‌گانه موسسه‌های تحقیقاتی

0
سازمان برنامه و بودجه به مدیریت دکتر میرکاظمی اخیراً و بدون هیچ گونه بررسی و تنها براساس لابی برخی افراد صاحب نفوذ پنج گانه موسسه تحقیقات، تعدادی از موسسه‌های با و بدون قانون تاسیس را از موضوع حذف ردیف‌های بودجه و اعتبار لایحه بودجه مستثنی کرده است.
مزرعه سبز: میرکاظمی، رئیس سازمان تحت تاثیر لابی‌های گروهی و شاید جناحی ی افشار برخی از مدیران ارشد، موسسه‌های تحقیقاتی شیلات، موسسه تحقیقاتی گیاه‌پزشکی، موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع، موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر و نهال و موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی را از بحث ادغام ردیف‌های بودجه مستثنی کرده و ردیف بودجه قریب 8 موسسه تحقیقاتی که برخی دارای قانون تاسیس نیز و قدمتی بیش از نیم قرن می باشند را در ردیف سازمات تات ادغام نموده است.
در حالی که موسساتی که در ردیف سازمان تات  ادغام شده پژوهش های اثربخش و نیز فعالیت های حاکمیتی مانند ثبت و گواهی ارقام و بذور گیاهی، ثبت و کنترل کیفیت کود، تحقیقات علوم دام و بیوتکنولوژی، فنی و مهندسی کشاورزی و حفاظت خاک و آبخیزداری انجام میشود که همگی برای حقاظت از منابع پایه تولید و امنیت غذایی نقشی غیر قابل انکار دارند.
کمترین مشکل این حذف و ادغام موسسه های تحقیقاتی این است که درآمدهای اختصاصی آنها به حساب سازمان تات واریز و برای وصول آنها در موسسات باید منتظر بوروکراسی اداری غیر سازنده بود. از دیگر سو این ادغام غیر کارشناسی می تواند مسیر توسعه و ظرفیت های آتی این موسسات را با چالش مواجه سازد. صاحب نظران معتقدند ضرورت دارد مدیران و کارشناسان ذی ربط حساسیت موضوع را به هیات دولت و رئیس جمهور منتقل کنند تا از این حرکت غیرکارشناسی ممانعت به عمل آید. دقت نظر نمایندگان محترم مجلس بویژه کمیسیون های کشاورزی (اعضاء پر انرژی و نظریه پرداز) و برنامه و بودجه در این خصوص بسیار ضروری است.

انتهای پیام/

65 / 100
مقاله قبلیخبر خوب برای کشت فراسرزمینی
مقاله بعدیجولان دلالان در بازار پنبه

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید