بنیانگذار کمربند سبز در آفریقا و اولین زن آفریقایی برنده جایزه صلح نوبل

0

وانگاری ماتای 

متولد ۱ آوریل ۱۹۴۰ در کنیا و متوفی ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۱ در نایروبی

سیاستمدار و فعال محیط زیست كنیایی كه جایزه نوبل صلح در سال ۲۰۰۴ دریافت كرد، تبدیل به اولین زن سیاه پوست آفریقایی شد كه برنده یك جایزه نوبل شد. کارهای او اغلب در کشور خود ناخوشایند و خرابکارانه در نظر گرفته می شد، جایی که صریح بودن وی فراتر از نقش های جنسیتی سنتی بود.
ماتای مدرک کارشناسی را از کارج Mount St. Scholastica در ایالت متحده دریافت کرد و مدرک فوق لیسانس را از دانشگاه پیتسبورگ در رشته زیست شناسی دریافت کرد. در سال ۱۹۷۱ مدرک دکتری را از دانشگاه نایروبی، دریافت کرد. در ان زمان او اولین زنی بود که در شرق آفریقا و آفریقای مرکزی مدرک دکتری دریافت می کرد. وی پس از فارغ التحصیلی، تدریس را در گروه آناتومی دامپزشکی در دانشگاه نایروبی شروع کرد و در سال ۱۹۷۷ رئیس این گروه شد.
ماتایی در حالی که با شورای ملی زنان کنیا کار می کرد، این ایده را ایجاد کرد که زنان روستا می توانند با کاشتن درختان برای تأمین منبع سوخت و کاهش روند جنگل زدایی و بیابان زایی، محیط زیست را بهبود بخشند.
کمربند سبز، سازمانی که او در سال ۱۹۷۷ تأسیس کرد، تا اوایل قرن بیست و یکم حدود ۳۰ میلیون درخت کاشته بود. رهبران کمربند سبز در سال ۱۹۸۶ شبکه کمربند سبز پان آفریقایی را به منظور آموزش به رهبران جهان در مورد حفاظت و بهبود محیط زیست تأسیس کردند. در نتیجه این فعالیت، ابتکارات مشابهی در سایر کشورهای آفریقایی از جمله تانزانیا، اتیوپی و زیمبابوه آغاز شد.
ماتایی علاوه بر کارهای حفاظتی خود، مدافع حقوق بشر، پیشگیری از ایدز و مسائل زنان نیز بود و وی اغلب در جلسات مجمع عمومی سازمان ملل متحد این نگرانی ها را نشان می داد.
وی در سال ۲۰۰۲ با ۹۸ درصد آرا به عنوان نماینده مجلس شورای ملی کنیا انتخاب شد و در سال ۲۰۰۳ به عنوان معاون وزیر محیط زیست، منابع طبیعی و حیات وحش منصوب شد.
هنگامی که وی در سال ۲۰۰۴ برنده ی جایزه نوبل شد، کمیته از “رویکرد کل نگر به توسعه پایدار که شامل دموکراسی، حقوق بشر و بویژه حقوق زنان است” قدردانی کرد.

اولین کتاب او با عنوان “جنبش کمربند سبز: به اشتراک گذاری رویکرد و تجربه” (۱۹۸۸ ؛ ویراستار ۲۰۰۳)، به شرح مفصل تاریخ سازمان می پردازد. او در سال ۲۰۰۷ زندگینامه خود را با عنوان سربلند( Unbowed ) منتشر کرد.
جلد دیگر کتابش با عنوان “چالش برای آفریقا” (۲۰۰۹)، رهبری آفریقا را ناکارآمد توصیف کرد و از آفریقایی ها خواست که بدون کمک غربی ها سعی در حل مشکلات خود کنند.
ماتایی یک همکاری مکرر در انتشارات بین المللی مانند لس آنجلس تایمز و گاردین بود. ماتایی یک همکاری نزدیکی با انتشارات بین المللی مانند لس آنجلس تایمز و گاردین داشت.

منبع: بریتانیکا
مترجم: معصومه صالحی وزیری

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید