جولان سنبل آبی مهاجم در تالاب انزلی

0
سنبل آبی مهاجم همچنان در تالاب انزلی جولان می دهد و زندگی بیش از پنج هزار خانوار حاشیه تالاب انزلی در تهدید این گیاه مهاجم قرار گرفته است. سیدجلال سیدمحمدی، فرماندار شهرستان صومعه‌سرا معتقد است سنبل آبی با جذب زیاد عناصر غذایی و نور در رودخانه‌ها به توده حجیم و متراکم تبدیل و با کاهش اکسیژن و نور و ترشح ترکیبات سمی باعث نابودی تالاب، آسیب به موجودات موجودات زنده و همچنین ساکنان اطراف آن می‌شود.
فرماندار شهرستان صومعه‌سرا در ادامه با اشاره به اینکه وسعت گیاه مهاجم سنبل آبی در رودخانه‌های شهرستان صعمه سرا روز به روز بیشتر می‌شود خطاب به سازمان محیط زیست افزود: اگر اقدام عاجل و سریع برای جمع آوری و برداشت این گیاه مهاجم نشود شاهرگ‌های حیاتی تالاب خشک شده و محیط زیست و زندگی ساکنان بیش از پنج هزار خانوار صومعه سرایی تهدید خواهد شد.
فرماندار صومعه‌سرا گفت: تاکنون مردم و مسئولان شهرستان با دستان خالی به جمع آوری این گیاه پرداخته‌اند، ولی باید سازمان محیط‌ زیست برنامه و اقدام عاجل و سازماندهی شده برای نجات رودخانه‌های حاشیه تالاب و آبرا‌هه های داخل آن داشته باشد.
محمدی به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: از هرگونه حمایت و حضور مردم در جهت جمع‌آوری و مقابله با گیاه مهاجم سنبل آبی استقبال خواهیم کرد، زیرا این مسئله از توان نهادی و دستگاهی خارج است. او تصریح کرد: مشارکت و نگاه مسئولانه مردم به مسائل و مشکلات و تلاش در رفع آن یک سرمایه ملی خواهد بود و سخت‌ترین بحران‌ها با حضور و مشارکت مردم پشت‌سر گذاشته شده است. هم زمان با هفته پدافند غیرعامل بیش از ۵۰ نفر از اهالی روستا‌های صوفیانده، سیاه درویشان، نوخاله، هندخاله، سلکه و جمعی از اهالی روستا‌های حاشیه تالاب بندرانزلی در اقدامی خودجوش با ۲۲ فروند قایق به جمع‌آوری گیاه مهاجم سنبل آبی پرداختند.
در این اقدام که مسئولان فرمانداری صومعه‌سرا، بخشداری تولمات، اداره محیط زیست و محیط بانان ۲ شهرستان صومعه سرا و بندر انزلی و جمعی از دهیاران و اعضای شورا‌های اسلامی روستا‌های حاشیه تالاب نیز حضور داشتند ۲ هزار متر مربع در محدوده رودخانه صوفیانده بخش تولمات از وجود سنبل آبی پاکسازی شد.
گفتنی است، شهرستان صومعه سرا با حدود ۱۳۰هزار نفر جمعیت، وسعتی حدود ۵۶۴کیلومتر مربع دارد و بخش وسیعی از مناطق چهارگانه سازمان محیط زیست، در تالاب انزلی در حوزه شهرستان صومعه سرا قرار دارد.
مقاله قبلیسرانه مصرف آبزیان در کشور کمتر از متوسط جهانی است
مقاله بعدینمایشگاه کشاورزی Growtech در آنتالیا

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید