چشم طمع خارج نشینان به اراضی مازندران

0
چشم طمع برخی خارج نشینان به ۷۰۰ هکتار زمین کشاورزی در دشت گهرباران مازندران است تا از اسناد پهلوی قبایی برای خود بدوزند.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، کشاورزان و باغداران روستاهای گهرباران شهرستان میاندورود سال‌هاست زمین‌های آبا و اجدادیشان توسط عده‌ای مرفه و بعضا خارج‌نشین مورد تعرض قرار می گیرد.
سال‌هاست در پرونده‌های دعاوی حقوقی در دادگستری میاندورود ، تصویر کشاورزانی مفلوک در برابر قلدرهای شیک‌پوش به چشم می‌خورد که در محکمه عدل منتظر دستور قضاتی هستند.
در این میان عده‌ای با کمک وکیل و هزینه‌های سنگین موفق به بازپس‌گیری زمین‌های موروثی‌شان شدند و تعدادی هم ‌ماندند با دست های خالی، دیدگانی پر از اشک و قلبی مملو از اندوه در مقابل افراد سرمست از غرور پیروزی که فردا از خون دل کشاورز کاخی می‌سازد مقابل کوخ روستاییان.

نقشه افراد خارج نشین با واقعیت های موجود همخوانی ندارد

رحمان اصغری رئیس شورای بخش گهرباران با بیان اینکه بخش زیادی از زمین های دو روستا ولوجاء وتجن لته در دوران رژیم پهلوی در اختیار برادر شاه قرار داشت ، گفت: وی در آن سال ها به دلیل مقروض بودن به بانک عمران زمین های بادآورده خود را میان کارکنان بانک بذل و بخشش کرد.
اصغری افزود: اولین گندم و جو این اراضی با آباد کردن زمین ها توسط اجداد و نیاکانمان برداشت شد ولی اکنون به دلیل ارزشمند شدن این اراضی که در مجاورت دریا قرار دارند افرادی که برخی ها در خارج از کشور سکونت دارند با گرفتن وکلای مبرز ، واسطه و حتی شرخر و تهدید کشاورزان زحمتکش به صورت گسترده ادعای مالکیت و خلع ید از کشاورز را دارند.
رئیس شورای بخش گهرباران مساحت زمین‌های مورد اختلاف را بیش از ۷۰۰ هکتار می‌داند و می‌گوید: برخی افراد که ادعای مالکیت بر این زمین‌ها را دارند اسنادی را ارائه می‌کنند که حدود اربعه آن اصلا درست نیست.
او با بیان اینکه زمین های منطقه پس از انقلاب به دلیل تغییرات طبیعی و تسطیح اراضی دستخوش تغییر شده است، گفت: نقشه برخی زمین هایی که افراد خارج نشین یا وکلایشان ادعای مالکیت بر آن را دارند با واقعیت های موجود همخوانی ندارد.
رحمان اصغری ادامه داد: برخی از زمین ها نیز تداخل مالکیتی دارد به گونه ای که بخشی از زمین های مورد ادعای این خارج نشینان در مالکیت یک فرد و بخشی دیگر نیز در دل زمین های فرد دیگری است .
او با بیان اینکه برخی خارج نشینان با گرفتن وکیل سندهای پهلوی خود را تبدیل به سندهای قانونی کرده اند ، حمایت قانونی دستگاه اجرایی و امنیتی استان را برای جلوگیری از ظلم به اهالی منطقه خواستار شد.

Extraterrestrial cultivation

خدم و حشم از ما بهتران در مقابل دست های خالی کشاورزان

فرهاد حسین پور یکی از زمین داران منطقه که املاک از پدرش به ارث رسیده است می گوید: سالها پیش در زمان حیات پدر و مادرم عده ای با ارائه اسناد مدعی زمین موروثی مان شده بودند.
او افزود: زمین ما طی فروشنامه ای از شخصی در اهواز به شخص دیگری در تهران به آدرس یکی از گرانترین مناطق شمال شهر فروخته شده بود اما با وجود دوندگی های فراوان، حکم به نفع طرف مقابل صادر شد.
حسین پور می گوید: در پرونده ای دیگر در خصوص اختلاف مالکیت بر روی زمینی دیگر ورق برگشت و اثبات مالکیت پدر توسط دادگاه محرز و حکم به نفع ما داده شد اما اکنون بعد از چندین سال از صدور این حکم و فوت والدینم بار دیگر افرادی با خدم و حشم ، ماشین های گرانقیمت و راننده شخصی به منزل ما مراجعه کرده و خواستار تحویل زمین شدند.
علی عرب خزائلی یکی دیگر از زمین داران منطقه نیز با بیان اینکه همه کشاورزان دغدغه دارند و نگران عاقبت خود و فرزندانشان هستند.می گوید: هر بار شاهد کشمکش و برخورد فیزیکی افرادی بیگانه و عموما ثروتمند با کشاورزان منطقه هستیم.
او می گوید: باورم نمی‌شود بیش از 4 دهه از انقلاب اسلامی می گذرد اما هنوز خارج‌نشینان یا نمایندگان آنان با هجمه وسیع و ضربتی نقشه‌های جعلی رو می‌کنند و معترض زمین های آباء و اجدادی کشاورزان می شوند.
این کشاورز اهل گهرباران می گوید: از یک سال گذشته با ورود رئیس جدید دادگستری میاندورود که اتفاقا جوان دهه شصتی است نور امیدی در دل مردم روشن شد.
عرب خزائلی با قدردانی از زحمات دستگاه قضایی شهرستان و استان گفت: این قاضی جوان در همان روزهای اول فعالیتش به موضوع ورود کرد و در جلسات متعدد با شوراهای روستاهای منطقه و اداره ثبت اسناد این نوید را به کشاورزان داد تا با مراجعه به محاکم قضایی و طی روال اداری، سند رسمی زمین خود را دریافت کنند و با خیال راحت به کشت و زرع بپردازند.

اجازه تعدی به زمین های آبا و اجدادی داده نمی شود

دکتر مجتبی دیان رئیس دادگستری شهرستان میاندورود گفت: یکی از معضلات منطقه که مردم بیش از ۴۰ سال درگیر آن هستند وجود زمین‌هایی است که سران رژیم پهلوی آن را به نزدیکان خود بخشیدند و بازماندگان آنان اکنون ادعای مالکیت دارند.
او افزود: بازماندگان رژیم پهلوی با طرح دعوی و گاهی تهیه فروش نامه های صوری درصدد تصرف این زمین ها هستند در حالیکه اهالی منطقه سال های سال به صورت آبا و اجدادی به کشت و زرع در این زمین ها مشغول بوده و هستند.
رئیس دادگستری شهرستان میاندورود ادامه داد: از یکسال گذشته چندین نشست با حضور نمایندگان مردم و ادارات مربوطه مانند ثبت اسناد برگزار و کارگروهایی نیز برای حل این معضل تشکیل شده است.
دیان با بیان اینکه موانع پیش روی مردم با تکیه بر قانون در حال رفع شدن است، افزود: هیات کارشناسی مورد وثوق تشکیل و با بررسی وضعیت موجود و سابق در حال تهیه نقشه جامع از زمین های مورد اختلاف است که اسناد مالکیت بر اساس نظر این هیات تهیه خواهد شد.
او ادامه داد: کارها به خوبی در حال انجام است و ادارات ثبت اسناد و دستگاه قضایی همکاری خوبی برای حل این مشکل داشته اند.
رئیس دادگستری شهرستان میاندورود با بیان اینکه دستگاه قضایی اجازه تعدی و تصرف به زمین های آبا و اجدادی مردم نخواهد داد، گفت: اگر تخلفی نیز در سال های گذشته در جریان واگذاری این زمین ها به بازماندگان رژیم پهلوی شده باشد متخلفان حتما با برخورد قضایی مواجه خواهد شد.

انتهای پیام/

69 / 100
مقاله قبلیخرید حمایتی گامی موثر جهت کاستن از دغدغه زرشک‌کاران
مقاله بعدیآزادیخواه: کشور با کمبود کالای اساسی مواجه نیست

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید