«گرینی باکس»، دستگاه تولید سبزی در خانه، رستوران و…

0
یکی از فناوری ‎های عرضه شده در نمایشگاه آیفارم1400 ارائه دستگاه هایی بود که کاربران می‌توانند توسط آن در درون خانه، رستوران، محل کار یا هر مکان دیگری که برایشان مقدور باشد، برخی سبزی‌های خوراکی و مصرفی خانوار را تولید کنند.
سیدمجید شجاعی‌برهان، عضو تیم دانش‌بنیان «گرینی باکس» در گفت‌وگو با خبرنگار «مزرعه سبز» گفت: شرکت «گرینی‌باکس» از گروهی افراد فناور و از متخصصان رشته‌های مختلف مانند کشاورزی، مکانیک، انرژی، هوشمندسازی و … تشکیل شده است که از سه سال قبل با توجه به اتفاقاتی که در دنیا رخ داده و گرایشی که به سمت کشاورزی شهری به‌وجود آمده است، ما نیز اقداماتی در این زمینه انجام داده‌ایم. به این معنی که دستگاه «گرینی باکس» را تولید و در این نمایشگاه معرفی کرده‎ایم.
شجاعی‌برهان توضیح داد: در واقع گرینی‌باکس، جعبه‌های هوشمند و در اندازه‌های مختلف است که با استفاده از آن داخل محیط‌ها و شرایط مختلف و با استفاده از شرایط کنترل‌شده، هوشمند و بهره‌گیری از روش کنترل و تامین اتوماتیک نیازهای گیاه، طیف وسیعی از سبزیجات و گیاهان را با استفاده کارآمدتر از نهاده‌هایی مانند آب، کود و… تولید ‌کرد و همچنین سرعت رشد گیاه 5/ 2-2 برابر بیشتر می‌شود و محصولات کاملا سالم و غنی از مواد مغذی از این طریق تولید کرد.
وی در توضیح بیشتر افزود: پرورش گیاه در گرین‌باکس مبتنی بر روش هیدروپونیک است که خود دستگاه براساس برنامه‌هایی که به آن داده شده به‌صورت اتوماتیک تمام نیازهای گیاه مانند آبیاری، تغذیه، نوع و میزان نور و سایر فاکتورها را در اختیارش قرار می‌دهد و کمترین دخالت انسان در آن وجود دارد. سیستم‌های هوادهی به ریشه‌ها و فضای اطراف گیاهان و تامین نیازهای گیاه به شکل مطلوب، شرایطی را ایجاد می‌کند که سرعت رشدگیاه 5/ 2 -2 برابر حالت معمول باشد.
شجاعی‌برهان گفت: این دستگاه‌ها در اندازه‌های مختلف و بسته به نیاز مشتریان در داخل منازل، رستوران‌ها، سالن‌ها و… قابل استفاده است و از طرفی در طراحی این دستگاه بحث زیبایی ظاهری آن نیز در نظر گرفته شده است تا برای نصب در چنین محل‎هایی مناسب باشد.
عضو تیم دانش‌بنیان «گرین‌باکس» گفت: این دستگاه به‎گونه‌ای طراحی شده که گیاهان در سنین و دوره‌های مختلف رشد درون آن قرار دارند و به مرور تعدادی از آنها به مرحله برداشت می‌رسند و هر روز امکان برداشت چند گیاه وجود دارد؛ میزان برداشت روزانه هم بسته به نیاز مشتریان دارد که چه نوع از دستگاهی و با چه حجمی از تولید را بخواهند استفاده کنند.
وی در مورد انرژی مصرفی نوع خانگی این دستگاه گفت: مقدار برق مصرفی مدل خانگی آن در حد یک دستگاه یخچال معمولی است.
شجاعی‌برهان درباره نوآوری‌های این دستگاه گفت: سیستم‌های آبیاری، تغذیه و هوادهی و نیز تامین سایر نیازهای گیاه کاملا اتوماتیک است و اگر شما برای چند روز هم به مسافرت بروید، دستگاه امکان ادامه کار را خواهد داشت. همزمان یک اپلیکیشن برای این دستگاه طراحی شده که از طریق تلفن همراه نیز کنترل دستگاه امکان‌پذیر خواهد بود.
حسین کاظمی، کارشناس حوزه کشاورزی
مقاله قبلیاستقبال کم نظیر ایرانی‌ها از نمایشگاه کشاورزی آنتالیای ترکیه
مقاله بعدیکاندیدای وزارت جهاد کشاورزی به ریاست تات رضایت داد

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید