ساداتی‌‌‌‌نژاد چقدر صادق است؟

0
روزگاری همین سید جواد ساداتی‌‌‌‌نژاد در قامت رئیس کمیسیون کشاورزی از خودکفایی در تأمین نهاده‌های دامی سخن می‌گفت و از اینکه ایران بتواند همه یا حداقل عمده نیاز خود را در زمینه نهاده‌های دامی از داخل تأمین کند، حمایت می‌کرد؛ اما همه این‌ها به زمانی بازمی‌گشت که ساداتی‌نژاد در جایگاه ریاست کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی می‌توانست از کیسه مهمان خرج کند و ایده‌هایی طرح کند که خود در قبال اجرایی و به نتیجه رساندن آن نه مسئولیتی دارد و نه پاسخگو است. به همین دلیل در جلوی میکروفن‌ها و دوربین رسانه‌ها دولت و وزارت جهاد کشاورزی را به خودکفا شدن یا دست‌کم حرکت به سمت خودکفایی در تأمین نهاده‌های دامی فرا می‌خواند.
اما حال که ساداتی‌نژاد در جایگاه وزیر قرار گرفته، کسانی پیدا شده‌اند که آقای وزیر را به تلاش برای تأمین و تولید داخلی نهاده‌های دامی فراخوانده و تلاش‌هایی که پیش از این برای اصلاح و بازسازی زمین‌های کشاورزی در سیستان، خوزستان و فارس انجام شده را یادآوری کرده و به وزیر کنونی یادآوری کرده‌اند که اگر هر هکتار از زمین‌های کشاورزی بازسازی شده حدود 12 تن نهاده دامی تولید کند، از 600هزار هکتار مجموعه زمین‌های قابل بازسازی در سیستان و بلوچستان، فارس و خوزستان حدود 5/7 میلیون تن نهاده دامی حاصل می‌شود که حدود 60 درصد از نیاز کشور به نهاده دامی را تامین و دامداران ایرانی را تا حد بسیار زیادی از واردات نهاده دامی بی‌نیاز می‌سازد.
اطلاعات بالا تنها بخشی از اطلاعتی است که در روزهای گذشته از زبان اعضای کمیسیون کشاورزی شنیده شده و آنان مافیای واردات نهاده‌های دامی را عاملی دانسته‌اند که از استقلال کشور در زمینه تولید و تأمین غذای دام استقبال نمی‌کند و حتی در این باره سنگ‌اندازی می‌کند؛ چراکه واردات این ماده حیاتی و استراتژیک در همه زمان‌ها و برای تمامی دست‌اندرکاران واسطه‌ها سود کلان و معتنابهی حاصل می‌کند. سودی که چشم‌پوشی از آن امکان‌پذیر نیست.
حالا سید جواد ساداتی‌نژاد باید به دوستان و همکاران سابقش در مجلس شورای اسلامی توضیح دهد که حاصل تخصیص850میلیون دلار ارز از صندوق توسعه ملی که با اجازه مقام معظم رهبری داده و قرار شده بود زمین‌های سیستان و بلوچستان بازسازی و احیا شود چه بوده است؟ آیا این ارز تخصیص داده شده در دولت پیشین تماما در محل خویش هزینه شده و نتایج امیدوارکننده دربر داشته است؟ سید جواد ساداتی‌نژاد علاوه‌بر این باید بیان کند که به ایده‌های خودش چقدر وفادار مانده و توصیه‌هایی که در زمان ریاست بر کمیسیون کشاورزی مجلس می‌گفت چقدر صادقانه و حرفه‌ای بوده است.
البته وفاداری رئیس پیشین کمیسیون کشاورزی مجلس و وزیر کنونی جهاد کشاورزی به ایده‌ها و توصیه‌های خودش معیاری برای صداقت سیدجواد ساداتی‌نژاد به مردم و شهروندان و از آن مهم‌تر با کشاورزان و دست‌اندرکاران بخش مهم کشاورزی کشور محسوب می‌شود؛ چراکه وی هنوز آنقدر که لازم است فعالیت قابل توجهی برای ثبت در کارنامه انجام نداده و از این بابت شاید نتوان کارنامه وی را در حدود 100 روز مسئولیش ارزیابی کرد؛ اما آقای وزیر می‌تواند توضیح دهد که جهت‌گیری تصمیم‌ها و راهبردهای وزارتخانه در روزهای پیش‌رو آیا استقبال در تولید نهاده‌های خوراک دامی است یا همچنان رانت‌خواران واردات غذای دام می‌توانند از گشاده‌دستی و اغماض‌های وزیر جهاد کشاورزی مطمئن باشند و سودهای کلان نصیب خود سازند.

نادر کریمی جونی

مقاله قبلیپسروی دریا و تشنگی سدها، میانکاله را خشک کرد
مقاله بعدی2 هزار هکتار از اراضی قله دماوند به بیت المال بازگشت

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید