ضرورت واردات بیش از 20 میلیون تن نهاده های دامی در شرایط خشکسالی امسال

0
درشرایط معمول و نبود خشکسالی که در کشور برای تولید بیش از ده میلیون تن شیر و نزدیک به یک میلیون تن گوشت قرمز، کمتر از سه میلیون تن گوشت مرغ و تخم مرغ ویک میلیون تن آبزیان سالانه حدود 16 میلیون تن نهاده های دامی وارد می شد و رقمی نزدیک به 5 الی 6 میلیون تن تولید داخلی نیز در کنار آن سرجمع خوراک دام و طیور ،شیلات و آبزیان، زنبورعسل و… را تامین می کرد.
امسال اما خشکسالی آثارو عواقب خود را با چنگ ودندان نشان می دهد. به عنوان نمونه در برخی از شهرستانها مانندورامین برداشت جو حدود 20 درصد و گندم نزدیک به 30 درصد کاهش داشته و این به معنای آن است که امسال باید علاوه تناژ واردات معمول (16 میلیون تن) 5 الی 6 میلیون تن سهم کاهش تولید داخلی نیز وارد کنیم.
حال دامداران می مانند و دولت دوازدهم که اگر بخواهد چوب لای چرخ دولت سیزدهم بگذارد می تواند با عدم گشایش اعتبار برای واردات نهاده های دامی به بهانه های مختلف از جمله نبود ارز یا ضرورت تصمیم گیری دولت بعدی، موضوع را به نیمه دوم سال موکول نماید تا شاهد شکست دولت در حوزه کشاورزی و اعتراض همه فعالان صنعت دام و طیور و شیلات باشیم وآه از نهاد گاودارو مرغدار دربیاید و گرانی سرسام آور نهاده ها به ورشکستگی و تعطیلی بیش از پیش واحد های تولیدی بیانجامد.
توجه کارشناسان به این مهم که تمامی 6-7 نهاده مورد نیاز صنعت دام و طیور وارداتی است و صنعت مونتاژ تولید شیر و گوشت راهی به جز پیروی از غرب نخواهد داشت. حکایت دارد که شاید یکی ازراههای رهایی از ورشکستگی گاوداری ها و مرغداری ها توسعه کشت فراسرزمینی ، سرمایه گذاری ایرانیان در خرید یا اجاره اراضی وسیع در کشورهایی است که ایران می تواند از خدمات آب مجازی آنها استفاده نمایند.
راهکار دوم جامع عمل پوشاندن به پیشنهاد سازمان نظام مهندسی کشاورزی و انتخاب و اعزام و استقرار رایزن و وابسته کشاورزی است.که در انتخاب نهاده های کیفی و قیمت مناسب بتواند موثر باشد.همانگونه که هلند در کشورهایی که داد و سند کشاورزی با آنها دارد عمل می نماید.

 

ابوالقاسم گلباف

مقاله قبلینحوه پرداخت خسارات وارده به کشاورزان در اثر قطعی برق
مقاله بعدیرئیسی در دام تتلوهای تجاری و وارداتچی نیافتد

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید