افزایش صادرات میوه‌های ایرانی به کشور روسیه

0
صادرات میوه‌های ایرانی در سال 2021 به کشور روسیه 50 درصد افزایش داشت و در این میان سیب و کیوی اصلی‌ترین میوه‌های صادراتی محسوب می‌شوند.
ارزش صادرات میوه و خشکبار ایران به روسیه در سه فصل اول سال 2021 به ارزش 196 میلیون دلار رسیده، یعنی صادرات میوه‌های ایرانی به این کشور در نه ماهه اول سال2021 از نظر ارزشی 1.5 برابر مدت مشابه در سال 2020 است. افزایش‌ عرضه میوه و خشکبار ایران به بازار روسیه یکی از دلایل مشکلات عرضه‌کنندگان میوه از مولداوی و ازبکستان در سال گذشته است؛ چون ایران می‌تواند طیف گسترده‌ای از میوه‌ها را تقریباً در تمام طول سال عرضه کند که از این بابت نسبت به رقبای خود متمایز می‌شود. همچنین عرضه‌کنندگان ایرانی در تبلیغ میوه‌های خود فعال هستند، در حالی که برای مثال صادرکنندگان مولداوی به ندرت به تبلیغ محصولات خود روی می‌آورند.

سیب یکی از کالاهای اصلی صادراتی ایران به روسیه است

آندری یارمک، اقتصاددان، می‌گوید: ایران از این نظر اغلب در میان پنج کشور فعال است و مولداوی معمولاً در بین ۱۰ کشور اصلی قرار ندارد. سیب یکی از کالاهای اصلی صادراتی ایران به روسیه است؛ به‌طوری که ایران در 9 ماهه نخست سال2021 صادرات خود به این کشور را 2.5 برابر کرده و به 125 هزار تن رسانده است؛ پس از آن کیوی با 37 هزار تن، هندوانه 27.4 هزار تن، هلو و شلیل 26.6 هزار تن، کشمش 12.2 هزار تن، خرما 7.4 هزار تن قرار دارند.
البته کارشناسان خاطرنشان می‌کنند شاید حجم مبادلات بیشتر از این آمار باشد، زیرا برخی از میوه‌های ایران از طریق کشورهای ثالث به روسیه صادر می‌شود. تقریباً تمام میوه‌های ایرانی صادر شده به روسیه در سال 2021 افزایش چشمگیری داشته و تنها صادرات انگور، هلو، گیلاس، آلو کاهش یافته است. طبیعتاً سرمای بهاره که بخشی از برداشت میوه‌های هسته‌دار را در ازبکستان خراب کرد بر برداشت آن در ایران نیز تأثیر دارد.
سایر کشورهای منطقه نیز از جمله بازارهای مهم فروش میوه‌های ایرانی هستند. قزاقستان دهمین واردکننده میوه و آجیل ایرانی، قرقیزستان یازدهم و اوکراین سیزدهم است. به گزارش ایلنا، ازبکستان که در رتبه هجدهم این فهرست قرار دارد با بالاترین نرخ رشد خرید از در جایگاه ایران بالایی قرار دارد و در سال ۲۰۲۱ صادرات به این کشور ۱۱ برابر شده است.
گفتنی است، بیشترین میزان رشد صادرات به روسیه در محصول کیوی ایرانی بوده که میزان عرضه آن 2.7 برابر شده و صادرات کشمش ایران نیز بیش از دو برابر شده است. به این ترتیب، بعد از گذشت 9 ماه از سال2021، روسیه سومین بازار مهم میوه و خشکبار برای ایران محسوب می‌شود. این در حالی است که در اولین رتبه، با فاصله زیاد از سایرین کشور عراق با 370 میلیون دلار قرار گرفته و هند نیز دومین بازار مهم میوه ایرانی است.
مقاله قبلیتحریم‌ها مانعی برای صادرات خرمای ایران
مقاله بعدیخشک‌سالی گریبانگیر باغات پسته رفسنجان شده است

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید