فدراسیون بین‌المللی کنل‌کلاب‌ها

0

سگ‌ها، بخشی از سرمایه ملی هر کشور

Fédération Cynologique Internationale (FCI)
World Canine Organization
این فدراسیون بین‌المللی(مستقر در بلژیک) برای کنل‌کلاب‌ها با 99 عضو، مهم‌ترین سازمان بین‌المللی نظارت و قانون‌گذاری فرا نژادی سگ است.
FCIدر سال 1911 تحت نظارت كنل‌کلاب‌های ملی اتریش‌، بلژیك‌، فرانسه‌، آلمان و هلند با هدف ایجاد الگوی یکپارچه جهانی برای پرورش‌، نمایش و قضاوت سگ‌های نژاد خالص تاسیس شد. سازمان وقت در جنگ جهانی اول منحل و در سال 1921 توسط بلژیک و فرانسه بازگشایی گردید. از زمان تاسیس تا به حال عرصه فعالیت این سازمان در حال گسترش است و در حال‌حاضر 99 کنل‌کلاب از سراسر اروپا‌، آفریقا‌، آمریکا‌، آسیا و اقیانوسیه عضو این سازمان هستند.
لازم به‌ذکر است بنا به‌درخواست نماینده این سازمان، ارگان‌هایی که زیرشاخه این سازمان هستند در کشورهای مطبوع خود از این سیستم پیروی می‌کنند و سیستم تقسیم‌بندی 7 گروهه که در شماره قبل منتشر شد با استاندارد AKC منطبق است؛ اما الزامی برای کل سازمان‌های یک کشور ایجاد نمی‌کند. به‌طور مثال کشور کانادا زیر نظر CKC فعالیت دارد و از طبقه‌بندی 7 گروهی استفاده می‌کند‌، اما قسمت فرانسوی‌زبان این کشور(ایالت کبک) زیر شاخه FCI است و از این سیستم پیروی می‌کند.

 

این سازمان به‌طور خودکار تمام نژادهای ثبت شده را که توسط هریک از کنل‌کلاب‌های عضو آن شناخته می‌شود به رسمیت می‌شناسد‌، بنابراین فهرست نژادهای سگ ثبت شده در این سازمان، نژادهایی را که تنها در کشور مبداء خود شناخته شده‌اند نیز شامل می‌شود. FCI نژادهایی را که به‌رسمیت می‌شناسد براساس خصوصیات ظاهری‌، رفتاری و ژنتیک به ۱۰ گروه تقسیم می‌شود:
 1-سگ‌های چوپان و محافظ گله (به‌جز سگ‌های چوپان سوئیسی)
Sheepdogs and cattle dogs
2-پینچرها و اشناوزرها، نژادهای مولوسید، سگ‌های کوهستانی، چوپان سوئیسی و
نژادهای دیگر
Pinschers, Schnauzers, Molossoid breeds, Mountain dogs and other breeds
3- تریرها Terriers
4- داشهوند Dachshunds
5- انواع اشپیتز و سگ‌های بدوی Spitz and Primitive Types
6- سگ‌های شکاری بویا و نژادهای مرتبط Scent hounds and related breeds
7- سگ‌های پوینتر و ستر Pointer and Setter dogs
8- رتریور‌ها و سگ‌های شناگر Retrievers, flushing and water dogs
9- سگ‌های همنشین و اسباب‌بازی Toy and companion dogs
10- سگ‌های شکاری بینا Sighthounds
این سازمان در مجموع 353 نژاد سگ را به رسمیت می‌شناسد. هریک از این نژاد‌ها سرمایه ملی یک کشور خاص است. کشورهای صاحب نژاد‌، استاندارد این نژادها را با همکاری کمیسیون‌های علمی و استاندارد FCI، براساس شرح دقیق نوع و ایده‌آل این نژاد را به‌عنوان استاندارد، تنظیم می‌کنند.
ترجمه‌، به‌روز رسانی و انتشار استانداردها توسط FCI انجام می‌شود و مرجع داوران در نمایشگاه‌هایی است که توسط اعضای FCI در کشور‌های مختلف برگزار می‌شود
همچنین، این فدراسیون مسابقات بین‌المللی بسیاری را در سطح دنیا، مدیریت و ساماندهی می‌کند که می‌توان به مسابقات بین‌المللی مطابقت(CACIB) موندیورینگ‌، نوردیک‌تایل، چابکی(CACIAG)، فرمان‌پذیری(CACIOB) و رقص سگ(مسابقات CACID)
اشاره کرد.

معروف‌ترین گواهی‌های تربیتی سگ در قالب ورزش و … زیر نظر این سازمان ارائه می‌شود که از آن جمله می‌توان به سری مسابقات IGP(که در ابتدا با نام Schutzhund شروع به کار کرد و در سال‌های اخیر ابتدا به IPO و درنهایت به IGP تبدیل شد) اشاره کرد.
این مسابقات در رشته Dog Sport دارای بیشترین اعتبار هستند و یکی از عوامل تاثیر‌گذار بر قیمت سگ شناخته می‌شوند.

 

علی گلباف

مقاله قبلیتسهیلات بانک کشاورزی برای فعالیت های صادراتی
مقاله بعدیچالش کمبود بذر گندم و جو در فصل کشت

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید