بررسی تنوع شخصیت در سگ‌ها

0

سگ‌ها را بهتر بشناسید و درک کنیدکه آنها چگونه به جهان نگاه می‌کنند

سگ‌ها نیز درست مثل انسان‌ها شخصیت‌های مختلفی داشته و می‌توانند رفتارهای متفاوتی داشته باشند. یک سگ ممکن است چند تیپ شخصیتی از خود نشان دهد، اما معمولاً یک تیپ خاص بیشتر از بقیه در آن‌ها سلطه خواهد داشت.
درک نوع شخصیت سگ می‌تواند تفاوت زیادی در روش آموزش آن و واکنش به رفتارهای او ایجاد کند. همان‌طور که تلاش برای تبدیل یک موجود درون‌گرای خجالتی به شخصیتی دارای اعتماد به‌نفس و برون‌گرا کار سختی خواهد بود، تلاش برای انجام کاری که مغایر شخصیت سگ باشد، مبارزه‌ای بسیار سخت خواهد بود.
آگاهی در مورد تیپ شخصیتی سگ‌ها می‌تواند به شما کمک کند سگ‌ها را بهتر بشناسید و درک کنید که آن‌ها چگونه به جهان نگاه می‌کنند.
در این مقاله 5 نوع شخصیت مختلف سگ و این‌که چگونه هر یک ممکن است بر چگونگی تعامل و آموزش وی تأثیر بگذارد را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

سگ دارای اعتماد به‌نفس(مسلط)

سگ مسلط، در محیط پیرامون خود (حتی مکان‌های غریبه و در حضور سگ‌های دیگر) احساس راحتی و امنیت می‌کند. او یک رهبر ذاتی است. او به راحتی می‌تواند موقعیت را به دست بگیرد و معمولا در فعالیت‌های گروهی شرکت می‌کند . اعتماد به‌نفس او در زبان بدنش کاملا آشکار است. سگ‌های با اعتماد به‌نفس ممکن است رفتارهای غالب از خود نشان دهند و واکنش شدید به این رفتارها یا تلاش برای تسلط بر سگ شما ممکن است منجر به پرخاشگری یا تمایل بیشتر به انجام این کار شود. برخلاف تصور عموم، سلطه(Dominance) یک تیپ شخصیتی نیست، بلکه اصطلاحی برای توصیف سلسله مراتب بین حیوانات است. یک رهبر، فقط به اعتماد به‌نفس و توانایی هدایت خود احتیاج دارد و برای حفظ وضعیت “آلفا”، نیازی به پرخاشگری ندارد.
برای هزاران سال سگ‌ها گونه‌ای متفاوت از گرگ‌ها بوده‌اند و تلاش برای استفاده از ذهنیت گله گرگ‌محور برای استفاده در مورد تربیت سگ، در واقع نتیجه معکوس خواهد داد و باعث بی‌اعتمادی او به شما خواهد شد. تقویت مثبت همیشه بهترین راه برای آموزش یک سگ، حتی یک سگ با اعتماد به‌نفس با رفتارهای غالب است. از آن‌جا که این تیپ مستعد پرخاشگری و به لحاظ ذهنی قدرتمند است امکان دارد در صورت نداشتن آموزش صحیح، در مقابل صاحب خود ایستاده و برای اعمال سلطه به او اقدام کند.

سگ خجالتی یا ترسو

سگ‌های خجالتی دارای اعتماد به‌نفس بسیار پایینی هستتد و در برابر محیط و محرک‌های جدید به شدت احساس ناامنی می‌کنند. در برابر معرفی افراد، مکان‌ها و تجربیات جدید با سرعت کمتری واکنش مثبت نشان می‌دهند و در محیط‌های پر سر و صدا و آشفته، احساس نبود امنیت دارند و ممکن است بدون برخورد ملایم پرخاشگر شوند.
این تیپ شخصیتی به اطمینان خاطر زیادی در مورد امنیت و محبوبیت خود احتیاج دارد و صاحبان این تیپ اصولا باید بسیار صبور باشند و محرک‌های ناشناخته را برای آنان عادی‌سازی کنند.
سگ‌ها هم ممکن است شبیه انسان‌ها خجالتی یا عصبی باشند. قرار دادن سگ در موقعیت‌هایی که باعث ناراحتی او می‌شود می‌تواند نتیجه برعکس مورد نظر شما را حاصل کند، در حالی که شما فکر می‌کنید دارید سگ خود را به دنیا عادت می‌دهید، او رفتار شما را به عنوان وادار کردن او به انجام کارهایی بسیار ترسناک تفسیر می‌کند که می‌تواند منجر به بی‌اعتمادی سگ نسبت به شما گردد.
عشق بدون قید و شرط و تخلیه انرژی روزانه به پیشرفت این تیپ کمک زیادی می‌کند.

سگ مستقل

بسیاری از نژادها برای زندگی، فعالیت و تفکر مستقل از صاحبان خود پرورش داده شده‌اند و این تمایلات ممکن است تا امروز در غرایز سگ شما باقی مانده باشد.
سگ‌های مستقل ممکن است با کسی که آن‌ها را به عنوان رهبر نمی‌بینند ارتباط خوبی نداشته و معمولا بیشتر با یک نفر ارتباط برقرار می‌کنند، در حالی که نسبت به افراد دیگر اشتیاق کمتری دارند. آنها از تنهایی کاملاً راضی هستند و آماده ماجراجویی و کشف دنیای پیرامون خود می‌باشند.
تلاش برای مجبور کردن یک سگ مستقل، برای اینکه اجتماعی شود، ممکن است نتیجه معکوس دهد و باعث پرخاشگری شود. تربیت یک سگ با تیپ شخصیتی مستقل بدون انگیزه مناسب می‌تواند دشوار باشد، چرا که آنها ترجیح می‌دهند خودشان فکر کنند تا آنچه را که از آنها می‌خواهید انجام دهند.
معمولا در کار گروهی شرکت نمی‌کنند و اعتماد به‌نفس بالا ممکن است منجر به پرخاشگری آن‌ها شود. معمولا پرورش انگیزه در این تیپ به کمک توپ، تاگ و ابزار تحریک‌کننده دیگر انجام می‌گیرد.

سگ خوشحال

این تیپ شامل سگ کلیشه‌ای است که همه را دوست دارد و می‌تواند یک دزد را با دم تکان دادن مستقیم به سمت اشیا با ارزش خانواده هدایت کند! آنها به طور معمول با همه مردم، سگ‌های دیگر و حتی گربه‌ها کنار می‌آیند.
سگ‌های خوشحال تمایل دارند بیش از اندازه مشتاق باشند. به ویژه آن‌که بدون آموزش و ورزش کافی نسبت به دیگر تیپ‌ها، بیشتر روی سر و کول مردم می‌پرند و معمولا بسیار هیجان‌زده هستند که می‌تواند برای کودکان کوچک ترسناک باشد. آنها برای حفظ آرامش هنگام ملاقات با مردم به آموزش نیاز دارند، چون نمی‌توانند به صورت عادی رفتاری عاری از هیجان نشان دهند.

سگ سازگار(فرمان‌پذیر)

این تیپ اندکی متفاوت از سگ خوشحال است، سگ سازگار در هر محیطی آماده فرمان‌پذیری است. اشتیاق وی به انجام کاری که صاحبش را خوشحال کند بسیار زیاد است.
این تیپ شخصیتی، آسان‌ترین گزینه برای آموزش است، زیرا آنها تمایل زیادی به خشنود کردن صاحب خود دارند. رفتاری دوستانه نشان می‌دهند و بدون این‌که بیش از اندازه هیجانی باشند با غریبه‌ها ارتباط برقرار می‌کنند.
تمایل دارند با مردم، سگ‌های دیگر و گربه‌ها کنار بیایند و به دلیل طبیعت آرام و دوست‌داشتنی به عنوان سگ درمانی، گزینه‌ای بسیار مناسب هستند. همچنین برای افراد مبتدی بهترین انتخاب می‌باشند.
توجه به چنین موضوعاتی می‌تواند از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری کند و همچنین روند رسیدن به هدف را نیز سرعت بخشد. بر فرض مثال، تربیت یک سگ خوشحال برای فعالیت گارد، تا اندازه زیادی ناممکن است و در صورت انجام هم، سگِ گارد با کیفیتی به دست نخواهد آمد. اما یک سگ مستقل در بازه زمانی کمتر و با کیفیت بالاتری، به سگ گارد تبدیل می‌شود.

 

علی گل‌باف

مجله دام و کشت و صنعت-شماره ۲۵۱

مقاله قبلیاحداث سد فینسک به قیمت کویر شدن استان مازندران
مقاله بعدینکاتی درخصوص برنامه پیشنهادی وزیر نیرو در دولت

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید