نشست مشترکی با اولویت موضوعات معیشتی با نتایج درازمدت

0
«امروز نهم آذر 1400 نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و اعضای کابینه سیدابراهیم رئیسی در نشست مشترکی مسائل مبتلابه کشور را برای ماه‌های آینده بررسی می‌کنند. این که جلسه امروز تا چه حد به نفع کشور تمام می‌شود، سوال مهمی است که پاسخ آن در هفته‌ها و ماه‌های آینده داده خواهد شد.» این جملات بخشی از یادداشت نادر کریمی جونی، فعال رسانه و کارشناس اقتصاد کشاورزی به مزرعه سبز است.
مزرعه سبز: برای نمایندگان مجلس شورای اسلامی نهم آذر امسال مهمی است؛ چراکه امروز از یک طرف در آستانه روز مجلس قرار داریم و نمایندگان خود را برای گرامی‌داشت این روز آماده می‌کنند و از سوی دیگر، قرار است نهم آذر و در آستانه 100 روزگی فعالیت دولت، جلسه مشترک دولت و مجلس به میزبانی مجلس برگزار شود. برای دولتی‌ها هم که در آستانه 100 روزگی میهمان مجلس هستند و باید در مورد فعالیت‌هایی که در این مدت انجام داده‌اند به نمایندگان گزارش دهند. این گزارش البته با اولویت موضوع‌های معیشتی ارائه می‌شود و به همین دلیل گمان می‌رود که از جمله سیدجواد ساداتی‌نژاد در این نشست سخن بگوید و در مورد آنچه قرارگاه‌های امنیت غذایی در تهران و استان‌ها نامیده می‌شود، برای نمایندگان توضیح دهد و خاصیت کار و کارکردهای آن را بیان کند.

دولت به پرداخت ارز 4200 تومانی متعهد خواهد ماند؟

احتمالاً در این نشست موضوع اقتصاد کشور و ملاحظاتی که در مورد ارز 4200 تومانی وجود دارد نیز صحبت می‌شود. در این باره پرسش مهم آن است که آیا دولت به پرداخت ارز و دلار 4200 تومانی همچنان متعهد است یا رویکرد جدیدی در این باره دارد.
در واقع، نشست امروز که در آستانه تقدیم بودجه سال آینده برگزار می‌شود نشستی راهبری به حساب می‌آید؛ چراکه از یک سو نمایندگان مجلس می‌خواهند ابهاماتشان درباره رویکردها، اولویت‌ها و راهبردهای بودجه 1401 برطرف شود و خواسته‌های خود را درباره همین بودجه با دولت در میان بگذارند تا دولت در نگارش و تدوین نهایی بودجه آن‌ها را در نظر بگیرد و لحاظ کند. همین موضوع، البته در مورد برنامه پنج ساله هفتم نیز وجود دارد؛ از آنجا که برنامه پنج ساله ششم در سال جاری به پایان می‌رسد دولت باید اجرای این برنامه را برای یک سال دیگر تمدید کند و از مجلس بخواهد که با این تمدید موافقت کند یا باید برنامه‌ریری جدید بنویسد تا در ماه‌های باقی مانده سال، مجلس برنامه هفتم را تصویب و ابلاغ کند تا از سال 1401 به اجرا در آید.
علاوه بر این، نمایندگان مجلس نگاهی به گفت‌وگوهای وین دارند این گفت‌وگوها که از دوشنبه گذشته آغاز شده، با استقبال مقامات اروپایی و از جمله کمیسیون روابط خارجی اتحادیه اروپا مواجه شده است. نمایندگان می‌خواهند بدانند دیروز که کمیسیون رفع تحریم‌ها ی ایران برگزار شده و امروز که کارگروه بازگشت ایران به تعهدات خویش کمیسیون تشکیل داده‌اند، چه موضوعاتی مطرح شده و روند این مذاکرات چکونه است؟

مشکلات معیشتی مردم در کانون توجه نمایندگان

اما گمان می‎رود که موضوع مشکلات معیشتی مردم در کانون توجه نمایندگان قرار داشته باشد، در این باره مساله مهم آن است که دولت برای پرداخت یارانه‌ها چه تمهیداتی اندیشیده است و برای سال آینده آیا پرداخت یارانه نقدی ادامه می‌یابد یا خیر.
نمایندگان همچنین درباره توزیع اینترنتی و هوشمند کالاهای اساسی که دست واسطه‌ها را قطع و حاشیه سودهای غیرقانونی برای دلالان را حذف می‌کند از وزیر جهاد کشاورزی شنیده‌اند و می‌خواهند بدانند که آیا این طرح پایدار و قابل اتکاء است؟ آیا این طرح قابل تعمیم و گسترش به همه کشور است؟ آیا ظرفیت توزیع کالای اساسی برای 70 میلیون نفر جمعیت ایرانی در تمام پهنه کشور وجود دارد؟ این پرسش‌ها به ویژه از آن رو مهم است که اخیراً ابهایی در خصوص کارایی این سامانه و همراهی سامانه‌ها و درگاه‌های بانکی با سامانه بازرگاه مشاهده و گزارش شده است.

ثبات قیمت‌ها چه زمانی محقق می‌‌شود

اخیراً مسئولیت سامان‌دهی و تنظیم بازار به وزارت جهاد کشاورزی محول و همه وزارتخانه‌ها به همکاری با این وزارتخانه موظف شده‌اند. ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی که از برعهده گرفتن این وظیفه استقبال کرده، قول داده است که در برنامه‌ای منسجم و مدون با کمک همه وزارتخانه‌ها، بازار کالاهای اساسی را به ثبات برساند و مانع از بروز قیمت‌های جهشی در کالاها شود. او اکنون باید به نمایندگان توضیح دهد که این وظیفه در چه ظرف زمانی انجام خواهد شد و ثبات قیمت‌ها تا کی محقق می‌گردد.
به هر حال، امروز نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و اعضای کابینه سیدابراهیم رئیسی در نشست مشترکی مسائل مبتلابه کشور را برای ماه‌های آینده بررسی می‌کنند. این که جلسه امروز تا چه حد به نفع کشور تمام می‌شود، سوال مهمی است که پاسخ آن در هفته‌ها و ماه‌های آینده داده خواهد شد.

انتهای پیام/

63 / 100
مقاله قبلینیاز مبرم به مدیرانی شایسته با رویکردی جدید
مقاله بعدیامضای تفاهم‌نامه ۲هزار میلیارد تومانی برای اشتغال‌زایی در بخش کشاورزی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید