وزیر و ارتقای جایگاه روابط بین‌الملل

0
مزرعه سبز: روز گذشته خبرگزاری‌ها مجدداً نام مهندس هومن فتحی را بر سر زبان‌ها جاری کردند؛ زیرا وزیر جهاد کشاورزی دولت سیزدهم طی حکمی هومن فتحی را برای ساماندهی روابط بین‌الملل وزارت جهاد کشاورزی دعوت کرده بود و وی از اولین ساعات صدور حکم با احساس مسئولیت آغاز به کار کرد تاآب رفته را به جوی بازگرداند.
مهندس هومن فتحی از دو بُعد اشراف کامل به زبان انگلیسی و از طرفی مدیریت همراه با تجربه کارشناسی، و حضور در میز مذاکره با ده ها کشور همواره جایگاه ویژه‌ای داشته است.
فتحی مدتی از طرف وزارت امور خارجه در سازمان همکاری‌های اکو (بخش ترانزیت) ماموریت داشت. وی به مدت 7 سال پیاپی در وزارت جهاد کشاورزی سمت مدیرکل امور بین‌الملل و به نوعی قائم مقام وزیر در مسائل برون مرزی را عهده‌دار بود و توانسته بود پروتکل‌های زیرساختی وزارتخانه را با همه کشورها طرح‌ریزی کرده و ساماندهی آن را آغاز کند؛ اما متاسفانه عمر مدیریتی وی در آن دوره کفاف نداد، در حالی که اگر پروتکل‌های یاد شده اجرایی می‌شد، قاعدتاً شاهد برگشت خوردن محصولات کشاورزی صادراتی ایران مانند فلفل دلمه‌ای و… نبودیم.
هم اینک دیپلماسی غذایی دکتر ساداتی نژاد و سهم داشتن در سبد غذایی کشورهای همسایه که جمعیتی بالغ بر 400 میلیون نفر را شامل می شوند و امکان صدور برخی از محصولات کشاورزی مازاد بر مصرف باریشان فراهم است. وزیر را به سمت همکاری با فتحی سوق داد. از طرفی مهندس فتحی سال ها نماینده وزارتخانه و مسئول طرح کشت فراسرزمینی (واردات آب مجازی) و دور زدن تحریم‌ها از این طریق، صدور خدمات مهندسی و همچنین ماشین‌آلات کشاورزی بود.
مهندس فتحی که فوق لیسانس زبان انگلیسی و همچنین مدیریت را دارد، طی 7 سال دوران مدیرکلی در وزارتخانه، روابط کشاورزی با کشاورزهای همسایه مانند روسیه و از طرفی اتحادیه اروپا و کشور چین را اولویت کاری خود قرار داده بود تا در ارتباط با دانش روز، تجارت، صادرات محصولات کشاورزی و واردات نهاده‌های کشاورزی بتواند گام‌های موثری بردارد.
امید می‌رود فتحی بتواند با ساماندهی امور بین‌الملل نسبت به ارتقای دیپلماسی غذایی اقدام کند.
68 / 100
مقاله قبلیلغو تحریم‌ها تنها راه مهار تورم
مقاله بعدیمتاورس، آینده زندگی و کسب و کارها

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید