آقای نجفی منش! از کیسه کشاورزان خرج نکنید

0
نجفی‌منش، عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن استان تهران که پیش از این مدیر انجمن قطعه‌سازان خودرو بوده است، اخیراً خواسته که به اندازه گندم به خودرو نیز یارانه داده شود! وی در این باره توضیح داده است که چون قیمت تمام شده خودرو بیشتر از قیمتی است که اکنون از سوی شورای رقابت اعلام شده، اگر دولت می‌خواهد خودرو را با قیمت ارزان به دست شهروندان برساند، روی هر خودرو به تولیدکنندگان یارانه پرداخت کند. وی در این باره گندم را مثال زده که قیمت تمام شده آن یارانه دریافت می‌کند و با قیمت یارانه‌ای نان به دست مصرف‌‌کننده می‌رسد و نجفی‌منش در عین حال پیشنهاد کرده که در غیر این صورت، دولت مجوز افزایش قیمت خودرو را صادر کند و اجازه دهد که تولیدکنندگان و بالاخص دو تولیدکننده بزرگ خودرو که خودروهای پر تیراژ تولید می‌کنند محصولات خود ار با قیمت‌های افزایش یافته و روزآمد شده به بازار عرضه کنند.

پرداخت یارانه دولتی به خودروسازان امکان‌پذیر نیست

البته نه فقط محمدرضا نجفی‌منش که تقریباً همه فعالان بازار خودرو به خوبی می‌دانند که پرداخت یارانه برای خودرو از سوی دولت امکان‌پذیر نیست. علاوه‌بر این قیاس خودرو با گندم هم قیاس چندان روا و معقولی نیست. از سوی دیگر، دولت به گندم یارانه نمی‌دهد، بلکه قیمت تضمینی تعیین می‌کند که اگر کشاورز به آن قیمت نفروشد می‌تواند به نرخ‌های دیگر و به خریداران دیگر بفروشد که البته این امر در گذشته اتفاق افتاده و کشاورزان گندم کشت شده خود را به صادرکنندگان و یا تولیدکنندگان محصولات پایین‌دستی فروخته‌اند. در این موارد دولت هم به ناچار به واردات گندم مبادرت ورزیده تا نان شهروندان ایرانی تأمین شود.

دولت به گندم‌کاران یارانه‌ای نمی‌دهد

در واقع، قیمتی که دولت برای گندم پرداخت می‌کند چندان جذاب و فریبا نیست و کشاورزان آن را حداقل قیمتی می دانند که می توان بر محصول گندم قیمت گذاری کردضمن آن که نرخ دولت برای خرید تضمینی گندم شامل برداشت و حمل محصول تا سیلو نیز می‌شود؛ یعنی کشاورز باید محصول را برداشت و آن را تا سیلو حمل کند تا بعد از تحویل به سیلو البته با فاصله چند روز تا چند هفته‌ای، پول خود را از دولت دریافت کند. حال آن که برخی خریداران گندم را روی زمین و گران‌تر از دولت می‌خرند به این ترتیب می‌توان دریافت که دولت هیچ پیشنهاد جذابی به گندم‌کاران نمی‌دهد و هیچ یارانه‌ای هم به گندم داده نمی‌شود.

مقایسه ناروای نان با خودرو

آنچه که نجفی‌منش و سایر همفکران ایشان را به اشتباه انداخته یارانه‌ای است که دولت به نان می‌دهد. در واقع ممکن است خودروسازان و حامیان ایشان از جمله آقای نجفی‌منش، از این موضوع آگاه باشند که یارانه پرداختی به نان است، نه به گندم ولی از آنجا که مقایسه نان با خودرو نه مقبولیت و روایی دارد و نه به لحاظ عقلی توجیه‌پذیر است. نجفی‌منش خودرو را با گندم مقایسه کرده است تا دست‌کم به لحاظ گفتاری مخالفت‌های بلافاصله کاهش یابد.

از کیسه کشاورزان هزینه نکنید

افزون‌بر این حتی اگر یارانه به گندم هم داده می‌شد، از آنجا که گندم محصولی راهبردی در جهان امروز است، باز هم به لحاظ اقتصادی و اجتماعی گندم و خودرو قابل مقایسه نیستند؛ ضمن اینکه نجفی‌منش و دوستانش به خوبی می‌دانند که دولت برنامه‌ای برای یارانه دادن به خودرو ندارد و بر این پایه حامیان خودروسازان خواسته‌اند با مقایسه میان گندم و خودرو ناتوانی دولت در اعطای یارانه به تولیدکنندگان خودرو را آشکار سازند و با این حربه، دولت رابه کوتاه آمدن در قبال قیمت‌گذاری دستوری، افزایش قیمت خودرو و ادراه بازار خودرو توصیه کنند.
به لحاظ حرفه‌ای برای کشاورزان چندان مهم نیست که دولت چه تدبیری در قبال خودرو اتخاذ می‌کند و خودروسازان با دولت چگونه به تفاهمی می‌رسند، آنچه برای کشاورزان اهمیتی راهبردی دارد آن است که در دعواهای میان سایر صنایع با دولت از کیسه کشاورزان هزینه نشود و اطلاعات غلط به شهروندان و ایرانیان داده نشود.

نادر کریمی جونی

مقاله قبلیدر تهاجم اقتصادی پایدار؛ تنها راه نجات، حمایت از کشاورزیست
مقاله بعدیپهپادهای سمپاش باعث مصرف بهینه نهاده‌ها

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید