عشایر انگیزه‌ای برای پرورش دام ندارند

0
قیمت گوشت در محل پرورش و قصابی ها تفاوت زیادی دارد که به دلیل وجود دلالان است و این امر موجب شده عشایر انگیزه‌ای برای پرورش دام نداشته و لذا جمعیت عشایر رو به کاهش است.
حمیدرضا کیخا کارشناس ارشد دامداری در خصوص گلایه عشایر از خرید گوشت قرمز به نرخی نامتناسب توسط دولت می گوید: قطعا وقتی خشکسالی رخ می دهد و در دشت علوفه ای برای تغذیه دامها نیست عشایر مجبور هستند برای زنده نگه داشتن دام خود تغذیه دستی انجام دهند و به تبع هزینه نگهداری دام شان نسبت به سالهایی که تَرسالی است به شدت بالا می رود.
کیخا افزود: با این وجود دولت قیمت گذاری دام را به عنوان مثال بر اساس مراتع تبریز انجام می دهد، در حالی که ممکن است دام بخشی از عشایر در کوه های زاگرس و یا سیستان و بلوچستان پرورش داده شود. لذا قیمت گذاری را نمی توان برای کل کشور تعمیم داد چون بخش زیادی از عشایر در شرایط سخت دام را پرورش می دهند.

تفاوت قیمت گوشت در دامداری و قصابی‌ها

وی در خصوص تفاوت قیمت گوشت در دامداری ها و بازار نیز گفت: همیشه بازار گوشت بازاری پایین تر از بازارهای دیگر بوده و همچنین التهاب بسیار زیادی داشته است. چرا که قیمتی که از دامدار خریداری می شود با قیمت قصابی ها تفاوت های بسیار زیادی دارد.
کیخا به بازار گفت: دلیل تفاوت قیمت در دامداری و قصابی ها به دلیل حضور دلالان است به طوری که دلالی که در این بین دام خرید و فروش می کند بالاترین سود را می برد بدون اینکه کار تولیدی کرده باشد. سود کردن دلالانی که هیچگونه فعالیتی نداشته اند در حالی به واسطه عدم نظارت ها صورت می گیرد که عشایر و دامدار ۶ ماه تا یکسال برای پرورش دام خود با انواع مشکلات و بیماری ها دست و پنجه نرم می کند. بنابراین به دلیل همین نابرابری ها است که جمعیت عشایر کم کم در حال کاهش است.
مقاله قبلیتوسعه کشت گیاهان دارویی در مراتع
مقاله بعدیضرورت اجرای عدالت برای رفع بحران آبی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید