رنج کشاورزان و دامداران از اجرا نشدن استمهال وام‌ها

0
این روزها جدا از آثار و عواقب خشکسالی و سرمازدگی که کشاورزان ودامداران را با مشکل مواجه کرده، اخطارهای مکرر بانک‌ها برای بازپرداخت تسهیلات، موجی از نگرانی در میان آن ها به وجود آورده است.
در این رابطه محمد وحیدی نماینده مردم بجنورد از دولت خواست که به استمهال وام کشاوزان، دامداران و گاو داران و بخشودگی جریمه آنها توجه کند. وحیدی نماینده مردم بجنورد در تذکر شفاهی در جلسه علنی امروز مجلس عنوان کرد: بانکهای دولتی و خصوصی برابر قانون در سالهای خشکسالی وظیفه داشتند که وام کشاورزان، دامداران و گاوداران استمهال کنند و هم بخشودگی جریمه ها را مورد توجه قرار دهند.
وی افزود: طبق اصل قانون اساسی این امر که در بانکها حال رخ دادن است ربا می باشد. برهمین اساس مجلس موظف است به دولت تذکر دهد تا در جهت اجرای قانون، تمام بانکها را مورد نظارت قرار دهد. مردم تا چه زمان باید تحت فشار بانکها باشند؟
این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: در این شرایط گاوداران، دامداران و کشاورزان ما نمی توانند این بازپرداختها را انجام دهند. قانون هم این اجازه را می دهد. بانک مرکزی پیگیری کند که دستورالعملها اجرایی شود.
محمدباقر قالیباف در پاسخ به این تذکر وحیدی به ایسنا گفت: این موضوع بحث درستی است ان شاءالله در موضوع بودجه در بخش مدیریت بحران مورد توجه قرار بگیرد.
گفتنی است، با به ثمر ننشستن وعده‌های مدیران و محصور شدن آیین‌نامه استمهال وام‌ها طی امسال و سال گذشته سبب شد کشاورزان و دامداران که متحمل خسارت‌هایی نظیر خشکسالی‌ها و دیگر مخاطرات طبیعی شدند، بدهکار بانک ها بمانند.
مقاله قبلیایران نیاز به ۷ هزار محیط‌بان دارد
مقاله بعدیدلار خوراکی به بازار آمد

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید