افتتاح مزرعه عمودی عظیم در دانمارک

0
انبار TAASTRUP، دانمارک: درخششی بنفش رنگ جعبه های به روی هم  انباشته شده را روشن می کند که به زودی در آن کاهو، برخی گیاهان و کلم پیچ در یکی از بزرگترین “مزارع عمودی” اروپا که در یک انبار در یک منطقه صنعتی در کپنهاگ افتتاح شده است، جوانه می زند.
چهارده ردیف قفسه روی هم در این آشیانه عظیم 7000 متر مربعی که توسط شرکت نوپای Nordic Harvest استفاده شده است از کف تا سقف قرار دارد. محصول پرورش یافته در اینجا 15 بار در سال برداشت خواهد شد، در حالیکه هرگز خاک یا نور روز را نمی بیند.
 نور این این فضا توسط 20،000 لامپ LED که به طور شبانه روزی روشن است، تامین می شود. 
در این مزرعه آینده نگرانه، ربات های کوچک سینی بذر را از راهروی به راهرو دیگر می برند. در حال حاضر بیشتر اینجعبه های بزرگ آلومینیومی خالی هستند، اما به زودی در آن کاهو و سایر سبزیجات برگ دار رشد می کنند.
آندرس ریمان، بنیانگذار و مدیر اجرایی مزرعه نوردیک، توضیح می دهد هنگامی که مزرعه با ظرفیت کامل کار می کند تقریباً 1000 تن سالانه تا پایان سال 2021 برداشت خواهیم داشت.
این امر باعث می شود انبار Taastrup به یکی از بزرگترین مزارع عمودی اروپا تبدیل شود. این تأسیسات شهری به طور غیرمنتظره ای مورد استقبال خشن کشاورزان روستایی قرار گرفته اند، آنها توانایی خود را در تغذیه کره زمین زیر سوال برده می بینند و از مصرف برق آن انتقاد کرده اند.
اما ریمان با تولید محصولات  درنزدیکی مصرف کنندگان و استفاده از برق سبز، بر مزایای زیست محیطی مزرعه خود تأکید می کند.
ریمان که از هیچ گونه سموم دفع آفات استفاده نمی کند، می گوید:  یکی از ویژگیهای  یک مزرعه عمودی این است که با بازیافت کل آب و تغذیه یا کود به محیط زیست آسیب نرساند. در دانمارک، بعنوان رهبر جهانی مزارع بادی، حدود 40٪ از برق مصرفی مبتنی بر باد است.
وی افزود: “ما 100٪ انرژی  مورد نیازمان را از آسیابهای بادی تامین می کنیم و همین امر سبب می شود CO2 خنثی بماند.”
ریمان در حالی که نمی خواهد میزان قبض برق نوردیک را اعلام کند، می گوید که این برق با “گواهینامه های باد” ثبت شده در بورس کالاهای دانمارک تأمین می شود.
اسناد قانونی تضمین می کند که مقدار برق مصرفی شما در یک سال معادل برق تولید شده توسط آسیاب های بادی شماره گذاری شده در نزدیکی ساحل است.

شروعی آهسته  در اروپا 

مزارع عمودی که برای اولین بار در حدود یک دهه پیش در آسیا و ایالات متحده، که دارای بزرگترین گلخانه های جهان هستند، رونق گرفت. این ایده به آرامی در اروپا رواج پیدا کرد.
ریمان گفت: کشاورزی شهری این امکان را فراهم می کند که زمین های مورد بهره برداری کشاورزی تک محصولی احیا شوند.
ما جنگل ها را جابجا کردیم تا مزارع داشته باشیم. او اظهار تأسف می کند که اکنون کشاورزانی مانند او مقداری از تولید مواد غذایی را به شهرهایی میبرند که آنها  می توانند در زمین ها و فضای بسیار کوچکتر از نظر ارتفاع رشد دهند .
وی می گوید، مزرعه وی از یک لیتر آب در هر کیلوگرم محصول یا 40 برابر کمتر از مزارع زیرزمینی و 250 برابر کمتر از مزارع معمولی استفاده می کند. اسامی مشتریان وی محرمانه است، اما شامل هتل ها، رستوران و حتی سوپرمارکت ها است.
طبق نظرسنجی انجام شده توسط اتحادیه کشاورزان دانمارک، 95٪ از مردم دانمارک آماده تغییر رفتار مصرفی خود برای محافظت از محیط زیست هستند.
با این وجود محصولات Nordic Harvest برچسب ارگانیک ندارند. 
او می گوید: مقررات اتحادیه اروپا حکم می کند که کلمه ارگانیک با کلمه” خاک “مرتبط باشد بنابراین اگر خاک را از معادله خارج کنید دیگر نمی توانید آن را آلی نامید.
اما ما با همان شرایط ارگانیک رشد می کنیم: ما از سموم دفع آفات یا حشره کش ها استفاده نمی کنیم.
در همین حال، کارل اوتو اتوزن، استاد کشاورزی دانشگاه ارهوس خاطرنشان کرد که دانمارک از نظر فضایی مشکلی ندارد و شرکتهایی مانند ریمان عمدتا موضوعی جدید هستند که سنتهای کشاورزی دانمارک را نیز تهدید نمی کند.
او می گوید: این  مزارع در ژاپن یا شانگهای خوب است،  زیرا در آنجا جایی برای کشاورزی وجود ندارد و آنها محصولات با کیفیتی هم می خواهند. اما علی رغم نظرسنجی ها، اتوزن اصرار دارد که دانمارکی ها هنوز تمایل بیشتری به خرید محصولات بر اساس “قیمت، نه سلیقه” دارند.

 

منبع: بانکوک پست

مترجم: معصومه صالحی وزیری

مقاله قبلیتکنولوژی هوشمندسازی کشاورزی نقشی اصلی در آینده کشاورزی دارد
مقاله بعدیضمانت اجرای موفق الگوهای کشت

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید