حراج سازمانی که روزی چهار وزارتخانه بود

0
به پیشنهاد وزارت اقتصاد و دارایی و تصویب هیات دولت، طی سه ماه آینده، سازمان مرکزی تعاونی روستایی به بخش غیردولتی واگذار می‌شود.
شش روز پیش (اول اردیبهشت 1400)، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور با امضای مصوبه هیات وزیران در یک بیانیه رسمی، وزارت جهادکشاورزی را مکلف کرده تا با همکاری سازمان اداری و استخدامی کشور، ظرف مدت سه ماه (تا اول مرداد 1400) پیشنهاد لازم را در خصوص شناسایی و واگذاری تصدی‌گری سازمان مرکزی تعاون روستایی به بخش‌های غیردولتی مانند: اتحادیه‌ها و تعاونی‌های بخش کشاورزی و واگذاری وظایف حاکمیتی (پوسته سازمان) به وزارت جهادکشاورزی، در چارچوب ماده 115 قانون مدیریت خدمات کشوری، تنظیم و به شورای عالی اداری ارائه نماید.

 

سازمان مرکزی تعاونی روستایی به موجب قانون در سال 1350 تاسیس شد و جهانگیری با مصوبه هیأت وزیران نمی تواند فراقانونی عمل کند، مگر اینکه مجلس چراغ سبزی به دولت نشان داده باشد.
در حال حاضر 22/8 درصد سهام سازمان مرکزی به اتحادیه مرکزی شرکت‌های تعاون روستایی تعلق دارد (77/2 درصد سهام امکان واگذاری دارد) و قاعدتا امکانات قابل واگذاری از جمله انبارها و سوله‌ها، سالن‌ها، دفاتر اداری، اراضی، غرف و میادین، امتیازات و سرقفلی‌ها، ماشین‌آلات، تجهیزات و… به تناسب زمینه فعالیت هر یک از شرکت‌های تعاونی، باید به آنها ارائه شود و مبلغ حاصل از فروش سازمان به خزانه دولت واریز ‌گردد.
البته در این میان مهم نحوه قیمت‌گذاری است و این سئوال مطرح است که واگذاری‌ها به طور کارشناسی و دفتری و به صورت اقساط ارائه خواهد شد یا قیمت روز؟! و مهم‌تر این‌که در آخرین ماه‌های دولت دوازدهم، چنین مصوبه‌ای قابل اجرا خواهد بود یا خیر؟!
از دیگر سو در صورت تصویب سازمان توسعه تجارت کشاورزی در مجلس، نقطه‌ای بر پایان کار سازمان مرکزی تعاونی روستایی در کسوت سابق گذاشته خواهد شد.

 

ابوالقاسم گلباف

مقاله قبلیروز جهانی بذر
مقاله بعدیایران در جایگاه سوم تولید عسل دنیا

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید