مجلس و پیروزی سیاست‌های شهری بر کشاورزان

0

دیروز بار دیگر تجارت بر تولید و بهره‌وری پیروز شد و با حذف ماده 2 طرح امنیت غذایی و رفع موانع تولید در مجلس، شکست کشاورزی اعلام شد.

نگارنده طی تحلیلی در همین پایگاه اطلاع رسانی مطالبه گری وزارت کشاورزی  یک ماه پیش در باب این موضع که آیا درپیش تازی کمیسیون کشاورزی نمایندگان مجلس همراهی خواهند کرد؟ قلم زد.
یادمان باشد بانیان حذف کننده ماده 2 طرح یادشده، حامیان اتاق بازرگانی هستند که بر مبنای واردات، ریل‌گذاری شده و حکومت‌ها چه زمان شاه و چه امروز، به محض کمبود کالایی حتی در ایام نزدیک به برداشت محصول در ایران، فتوای واردات می‌دهند اما در صورتی که محصولی با دمپینگ یا افزایش تولید مواجه شود هرگز نسخه صادرات نمی‌پیچند و نهایتا از سر ترحم به کشاورزان دیکته می‌کنند که محصول به ثمن بخس خریداری و انبار یا معدوم شود.
مسلما بازرگانان و تجار با اصالت هم به تولیدداخلی، هم صادرات و هم واردات اهمیت می‌دهند اما برخی، مدافع خرید و فروش و سودآوری از محل واردات هستند و از این قبیله انتظار نمی‌رود مدافع تولید و کسب و کار کشاورزی و خودکفایی باشند؛ زیرا معتقدند چنانچه کالایی ارزان‌تر از تولید آن  در داخل باشد، باید وارد گردد.
مجلس یازدهم در جلسه علنی ششم تیرماه امسال و احتمالا تحت تاثیر و نفوذ برخی تجار و بازرگانان، ماده 2 طرح جامع تقویت امنیت غذایی و رفع موانع تولید را حذف و آن ‌را برای بررسی بیشتر به کمیسیون کشاورزی مجلس عودت داد. در حالی که کمیسیون کشاورزی 6 ماه با کمک ده‌ها کارشناس و مشاور و با بررسی تمام و کمال، به نتیجه رسیده بود که طرح و گزارش 425 را با شاه‌بیت آن(ماده 2 طرح) جهت بررسی به صحن علنی مجلس ببرد و جالب‌تر این‌که مجلس فوریت آن‌را تصویب کرده بود.
حال چه شده که علاوه بر حذف ماده 2 و شکستن کمر طرح، می‌گویند این طرح ابهامات و اشکالات زیادی دارد و باید مجدد مورد بررسی قرار گیرد.
در این مراسم نمایندگانی نیز در حمایت از تجارت و به ضرر تولید کشاورزی و بهره‌وری و اشتغال رای داند. البته در زمان بررسی و تایید طرح در کمیسیون کشاورزی مجلس، تردیدها و زمزمه‌هایی از سوی وارداتچی‌ها به گوش می‌رسید که فضای رسانه‌ها را نیز آکنده کرده بود و احتمال می‌رفت نفوذی‌های بازرگانی، طرح تمام قد مدافع کشاورزی را بی‌خاصیت کنند و حتی تنی چند از معاونین اسبق وزارت کشاورزی که سه دهه است تاجر شده‌اند، رسما علم مخالفت با آن را برداشتند اما انتظار می‌رفت گوش مجلس به این زرق و برق‌ها بدهکار نباشد و درآمدهای نفتی به اولویت کشاورزی نچربد که متاسفانه چربید. مجلس فراموش کرده که ارزآوری از ناحیه کشاورزی(ماده 2 طرح) و جهانی کردن محصولات کشاورزی تجدیدپذیر و همه ساله است در حالی که نفت تجدیدناپذیر است.
متاسفانه این نمایندگان با حذف ماده 2 طرح، رای به محصور ماندن کشاورزی در چرخه معیشتی دادند تا نتواند در جامعه جهانی محصولات منحصر به فرد ایران را مطرح کند و سازمان توسعه تجارت کشاورزی را عینیت بخشد.
میدانیم که طرح امنیت غذایی که در واقع در بر گیرنده تقویت روستا و مراکز تولید بود، سازگار با مجلس انقلابی و منطبق با مقررات کشور و واقعیت‌های عرصه تولید، مطرح و پس از حک و اصلاح فراوان در کمیسیون کشاورزی مجلس رای آورد. پس این طرح نباید مقهور وارداتچی‌ها می‌شد.
البته این نخستین گاف مجلس و برخی از نمایندگان در رابطه با سرشکستگی کشاورزی نبود و چندی پیش هم مجلس متقاعد شد تا ارز فسادآفرین 4200 تومانی به نوعی در مورد مسایل رانتی کشاورزی ادامه یابد. ارز ناسالم‌سازی که کمر تولیدکننده نهاده‌ها و محصولات و کالاهای کشاورزی داخلی را می‌شکند تا وارداتچی‌ها کمر راست کنند؛ طرحی که پرواز 425 کمیسیون کشاورزی را از اوج باز می‌دارد.
صاحب‌نظران معتقدند، با تغییر نگاه مجلس، چنانچه طرح اصلاح خرید تضمینی و شورای قیمت‌گذاری که در سال گذشته و هنگامه  داغ بودن نمایندگان در دفاع از کشاورزی به قانون تبدیل شده بود، چنانچه دوباره به صحن بیاید احتمال دارد رای نیاورد.
اینک طرح 425 کمر شکسته بار دیگر در کمیسیون کشاورزی بازنگری می‌شود تا خواسته‌های بازرگانان در آن اعمال گردد. اما پرواز 425 کمیسیون کشاورزی مجلس قهرمان، مانع‌زدایی از تولید است؛ دیگران چه بخواهند چه نخواهند، پل پیروزی کشاورزی به نام کمیسیون کشاورزی ثبت شده است و تاریخ درباره آن قضاوت خواهد کرد.
کاش اکثریت مجلس ، یک بار دیگر این طرح جامع را مطالعه کنند و گر چه متاسفانه اکثریت آنان با امنیت غذایی و کشاورزی قرابتی ندارند و مشاور کشاورز نیز ندارند اما پیشنهاد می‌شود با کارشناسان کشاورزی، با کشاورزان و بهره‌برداران در عرصه تولید و حتی با صادرکنندگان محصولات کشاورزی مشورت کنند و سپس ماده 2 این طرح را عزل یا نصب نمایند تا بار دیگر مجلس انقلابی طرح انقلابی بدهد.
66 / 100
مقاله قبلیکشاورزی باید شاگرد اول دولت باشد
مقاله بعدینقش فراوری کننده‌ها در ارتقاء زنجیره غذایی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید