احتمال بازگشت گرد و غبار به اهواز

0
معاون محیط زیست دریایی، تالاب‌ها و سواحل سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به احتمال بازگشت گرد و غبار به اهواز خواستار تامین حق‎آبه تالاب‌های خوزستان شد.
احمدرضا لاهیجان‌زاده، معاون محیط زیست دریایی، تالاب‌ها و سواحل سازمان حفاظت محیط زیست  در حاشیه بازدید رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از کانون‌های فوق بحرانی گرد و غبار جنوب شرق اهواز که امروز (۲۷ آبان‌ماه) انجام شد، اظهار کرد: بر اساس قانون، سازمان حفاظت محیط زیست مکلف شده است میزان نیاز آبی یا حق‌آبه تالاب‌ها را مشخص و به وزارت نیرو ابلاغ کند. وزارت نیرو نیز مکلف است نیاز آبی تعیین‌شده را تامین کند.
وی با بیان اینکه نیاز آبی تالاب‌ها بر اساس نیاز در شرایط ترسالی، نرمال یا خشکسالی متفاوت است، افزود: در آیین‌نامه این قانون آمده است که پس از تامین آب شرب، اولویت با تامین آب مورد نیاز تالاب‌ها است.
معاون محیط زیست دریایی، تالاب‌ها و سواحل سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به بازدید از یکی از کانون‌های گرد و غبار جاده ماهشهر (جنوب شرق اهواز) گفت: در این منطقه دو تالاب منصوره و شریفه وجود دارد؛ اگر این کانون‌ها آب نداشته باشند به شدت می‌توانند وضعیت اهواز را تهدید کنند و گرد و غبار را دوباره در اهواز فعال کنند به گونه‌ای که شرایط سال ۹۵ دوباره تکرار شود.
وی افزود: در آن بازه زمانی، کانالی برای آب‌رسانی به این تالاب‌ها احداث شد که هنوز در خصوص فعالیت این کانال موانعی از جمله مشکل در ایستگاه پمپاژ آب به کانال وجود دارد. حق‌آبه کانال نیز هنوز تثبیت نشده است که این مشکلات باید سریع‌تر رفع شوند.
لاهیجان‌زاده با بیان اینکه تامین نیاز آبی تالاب‌های هورالعظیم و شادگان باید در اولویت سازمات آب و برق خوزستان باشد، به ایسنا گفت: این موارد باید زودتر از این حل می‌شد اما لاینحل باقی ماندند. امیدواریم استاندار خوزستان به کمک وزارت نیرو این مشکل را حل کند و نیاز آبی تالاب شادگان که بخشی از آن می‌تواند از طریق این کانال باشد، تامین شود.
مقاله قبلیظهور فراتراریخته‌ها
مقاله بعدیگیاهان مهم داروئی و کاربرد آنها

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید