تولید ۳۰۰ هزار تن سیب صنعتی در آذربایجان‌غربی

0
رسول جلیلی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در ۲۰ روز آینده، تولید و عرضه سیب در استان آغاز می‌شود که برای نظم دهی و رعایت بهداشت در جمع‌آوری سیب صنعتی، ۵۱ مرکز و جایگاه فعال شده‌است.
وی با بیان اینکه مراکز خرید و فروش محصول درجه ۳ یا همان سیب صنعتی در ۳۰ سال گذشته کنار جاده‌ها بوده و مشکل دارد، ادامه داد: در این راستا ۳۷ غرفه خرید سیب صنعتی توسط سازمان تعاون روستایی برپا می‌شود و همچنین ۱۴ متقاضی بخش خصوصی و تعدادی از سردخانه‌های استان هم به این امر می‌پردازند.

Industrial apples

رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌غربی با بیان اینکه این استان قطب اول تولید سیب در کشور به شمار می‌رود، اضافه کرد: جمع‌آوری غیربهداشتی در سال جاری با هماهنگی دستگاه‌های مختلف ممنوع است و با هماهنگی دستگاه‌ها از خرید و فروش به این شکل جلوگیری می‌شود.
جلیلی اضافه کرد: از کارخانه‌داران تقاضا می‌شود که در این مسیر همراه مسوولان باشند و به پیمانکاران و جایگاه‌داران بسپارند که در مراکز مجاز نسبت به خرید محصولات اقدام کرده و از خرید غیربهداشتی و کنار جاده‌ای خودداری کنند.
وی با بیان اینکه سال گذشته ۷۵۰ هزار تن سیب درختی از کشور به کشورهای همسایه و اتحادیه اوراسیا صادر شد، افزود: از این میزان، ۵۰۴ هزار تن مربوط به آذربایجان غربی بود.
وی با اشاره به تولید ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی گفت: تسهیل بازاررسانی و صادرات محصولات کشاورزی، با تقویت تشکل‌های صادراتی و بروزرسانی روش‌های سورت و بسته بندی امکان پذیر بوده و این موضوع از مهمترین اولویت‌های سازمان جهاد کشاورزی استان است.
وی اضافه کرد: در نیمه اول امسال صادرات محصولاتی از قبیل گیلاس، زردآلو و آلبالو به کشورهای همسایه مطلوب بود و به این طریق از افت شدید قیمت‌ها در زمان پیک عرضه محصول جلوگیری و درآمد خوبی از این طریق عاید کشاورزان شد.
آذربایجان‌غربی دارای ۸۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی است که سالانه ۶ تا ۶.۵ میلیون تن محصول از این اراضی برداشت و روانه بازار مصرف می‌شود.
۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار هکتار از مجموع یک میلیون هکتاری اراضی قابل کشت استان زیر کشت انواع محصولات زراعی و باغی قرار می‌گیرد.
سیب، چغندر قند، گندم، جو، کلزا، انگور،انواع میوه های هسته دار و سبزی و صیفی‌جات جزو تولیدات کشاورزان این استان است.
منبع: ایرنا
71 / 100
مقاله قبلیکشت زیر پلاستیک در کاشمر فرصت یا تهدید
مقاله بعدیجلب اگروتوریسم با سایت الگویی بستان

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید