تولید ۵.۲ میلیون تن سیب زمینی در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹

0
در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹، در سطح ۱۴۱ هزار هکتار از اراضی کشاورزی، سیب زمینی تولید شده و برآورد تولید این محصول ۵.۲ میلیون تن است.
به گزارش مزرعه سبز، حسین اصغری، مدیرکل دفتر سبزی ها و گیاهان جالیزی وزارت جهاد کشاورزی، با اشاره به این که در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹، عملکرد تولید سیب زمینی ۳۶.۶ تن در هکتار بوده است، اظهار داشت: عملکرد تولید سیب زمینی با سال گذشته اختلاف چشمگیری ندارد و ادعای مطرح شده در برخی رسانه ها مبنی بر این که «بر اثر سرمازدگی آخر فصل تولید پاییزه عملکرد از ۶۰ تن به ۲۵ تن رسیده» با برآوردهای میدانی سازمان های جهاد کشاورزی استان ها مغایرت دارد.

سرمازدگی تاثیری در کاهش عملکرد نداشته است

وی با بیان این که عملکرد امسال با سال گذشته اختلاف چشمگیری ندارد، افزود: به دلیل اتمام دوره رشد گیاه و رسیدگی محصول، سرمازدگی تاثیری در کاهش عملکرد نداشته است.
اصغری با اشاره به برداشت ۵ میلیون و ۵۴۴ هزار تنی سیب زمینی از سطح ۱۴۹ هزار هکتار از اراضی در سال گذشته، خاطرنشان کرد: سال زراعی گذشته میزان تولید سیب زمینی ۲۶۱ هزار تن بیش از برنامه ابلاغی بود و به دلیل مازاد تولید، میانگین قیمت ۲۱۴۰۰ ریالی سر مزرعه، مورد رضایت تولیدکنندگان نبود.
وی ادامه داد: در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹، کل تولید ۱۶۷ هزار تن کمتر از برنامه است و با اعداد و ارقام اعلامی درباره کاهش ۵۰ درصدی تولید، متفاوت است.

هیچ ممنوعیتی برای صادرات وضع نشده

اصغری گفت: برای سال جاری با توجه به تولید بالای فصل پاییز که حدود ۶۹ درصد کل تولید سالیانه را شامل می شود و همچنین مصرف ماهانه حدود ۵۰۰ هزار تن، نیاز کشور اعم از تازه خوری، صادرات، صنایع، مصرف بذر و ضایعات، همه ساله بخش عمده ای از تولید پاییزه (شهریور تا آبان ماه هنگام برداشت سیب زمینی پاییزه) برای مصرف ۷ ماهه کشور به انبار ها منتقل و به تدریج با توجه به نیاز بازار به مبادی مصرف عرضه می شود. تولید و مصرف مستمر سیب زمینی در کشور و عرضه و تقاضای محصولات مختلف سبزی و صیفی به صورت دایم در حال انجام است.
اصغری در مورد صادرات محصول سیب زمینی به پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: بررسی میانگین صادرات سه ساله نشان می دهد نزدیک به ۷۰ درصد از کل صادرات سیب زمینی در سال های ۹۷ تا ۹۹ در ۶ ماهه دوم سال انجام می شود.
هیچ ممنوعیتی از طرف ایران برای صادرات محصولات سبزی و صیفی از جمله سیب زمینی وضع نشده است و بازارهای صادراتی با توجه به تولید داخلی خود نسبت به تامین کسری از محل واردات اقدام می کنند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه: https://b2n.ir/n70048

مقاله قبلینیازی به واردات شکر نداریم
مقاله بعدیوزیر جهاد کشاورزی خواستار نقش‌آفرینی بسیج در تامین امنیت غذایی شد

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید