توصیه‌هایی برای کاهش خسارت سرمازدگی به باغ‌ها و گلخانه‌ها

0
مهدی لطفی زاده، مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی گلستان، می گوید: کشاورزان برای کاهش خسارت سرما تمهیداتی را برنامه ریزی کنند. لطفی زاده اظهار داشت: برای پیشگیری و کاهش خسارت سرمازدگی و یخ زدگی در باغ‌ها، با ایجاد پوشش روی نهال‌های جوان به ویژه در باغ های جدیدالاحداث اراضی شیبدار و درختان آسیب پذیر با توجه به کاهش شدید دما و وزش باد و نصب پلاستیک سیاه، گونی و نایلون از آنها محافظت کنند.
او ادامه داد: از انجام عملیات هرس درختان، شخم و پاکنی در باغ‌ها و از انجام عملیات سمپاشی و محلول پاشی با توجه به کاهش محسوس دما و وزش باد و عدم اثر بخشی سم خودداری شود.
لطفی زاده گفت: آبیاری برای تامین رطوبت خاک در حد کفایت چند روز قبل از سرما و استفاده از پوشش‌هایی مانند کاه و کلش و مواد پلی اتیلنی برای باغ‌های جدیدالاحداث و تنه درختان بارده حتما انجام شود. استفاده از آبیاری بارانی با ریزآب پاش‌ها برای شاخه‌ها و قسمت پایینی درختان جوان از کارایی بالایی برخوردار است. نتایج تحقیقات نشان داده که استفاده از دود نه تنها تاثیر چندانی در جلوگیری از سرمازدگی ندارد بلکه روشی پرهزینه است و موجب کثیف شدن باغ و آلودگی زیست محیطی می‌شود.
او در مورد راهکار‌های پیشگیری و کاهش خسارت سرمازدگی و یخ زدگی در گلخانه و نهالستان ها نیز گفت: سوخت جایگزین با توجه به افت فشار گاز و احتمال قطعی گاز تامین شود.
لطفی زاده به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: وضعیت دستگاه‌های گرمایشی بررسی و از استقرار پوشش‌های سقف در گلخانه‌ها و نهالستان‌ها اطمینان حاصل شود.
این مقام مسئول گفت: موتور برق اضطراری در صورت قطع برق احتمالی تامین و چکاپ سیستم‌های گرمایشی گلخانه و چکاپ پلاستیک پوشش گلخانه بررسی شود. نسبت به پوشش دار کردن لوله‌های انتقال آب خارج از محیط گلخانه برای جلوگیری از یخ زدگی و هنگام وزش باد نسبت به روشن کردن سیستم فن گلخانه اقدام شود.
مقاله قبلیتهدیدات خاموش کشاورزی در آذربایجان شرقی
مقاله بعدیموانع صادرات سیب تسهیل شد

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید