ضرورت رفع موانع گسترش تجارت با اورآسیا

0
کاخکی، معاون امور بین‌الملل گمرک جمهوری اسلامی ایران، در رابطه با گسترش تجارت با اورآسیا در همایش فرصت‌های تجاری ایران با کشورهای قزاقستان به مزرعه سبز گفت: وجود نهادهای موازی و ضعف در برخی قوانین در بحث‌های تجاری ایران با دیگر کشورها یکی از مشکلات حال حاضر تجار است. اکنون حدود 25 نهاد مختلف در این مورد تصمیم‌گیری می‌کنند که این مساله باعث می‌شود نتوانیم از پتاسیل‌های تجاری به شکل درستی استفاده کنیم و به همین دلیل در بخش موافقت‌نامه‌های تجاری با اورآسیا نیز پتاسیل‌های آن به طور کامل شکوفا نشده است.
معاون امور بین‌الملل گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: در حوزه گمرکی کارگروهی برای اجرای این موافقت‌نامه تشکیل شده و اقداماتی مانند ارزیابی مدیریت ریسک و ارائه تسهیلات خاص برای تجار علاقه‎مند به فعالیت در کشورهای اورآسیا در نظر گرفته‌ایم.
کاخکی گفت: همچنین درمورد گمرکات بین‌المللی نیز کارگروه‌های مشترکی با کشورهای عضو اورآسیا برای رسیدن به اهداف توافق‌نامه اورآسیا تشکیل داده و با خود اتحادیه اورآسیا مباحث فنی را به صورت فعال شروع کردیم و در حال پیگیری آن هستیم.
وی گفت: در بحث محصولات لبنی و محصولات غذایی استانداردهای لازم برای صادرات رعایت نمی‌شود که موضوع بسیار مهمی است؛ چراکه کشورهایی مانند روسیه نسبت به مواد غذایی شهروندانشان بسیار حساس و سختگیر هستند.
کاخکی در پاسخ به سوال خبرنگار مزرعه سبز در مورد اخطار احتمالی طرف روس نسبت به غیراستاندارد بودن برخی محصولات کشاورزی مانند فلفل به گمرک جمهوری اسلامی در ایران گفت: در این زمینه با گمرک مکاتباتی صورت نگرفته بود؛ وگرنه از ارسال محصولات و ضرر تجار پیشگیری می‌شد.

حسین کاظمی ـ روزنامه نگار و کارشناس ارشد کشاورزی

63 / 100
مقاله قبلیتاثیرگذاری مدیریت بانوان در ارتقای کیفیت زندگی روستاییان
مقاله بعدیسخنان متناقض در آستانه آغاز به کار نمایشگاه نهاده‌های کشاورزی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید