واردات برنج افزایش یافت

0
حجت براتعلی، مدیرکل هماهنگی توزیع و فروش شرکت بازرگانی دولتی ایران، از افزایش ۲۴ درصدی واردات برنج در مقایسه با پارسال خبر داد و گفت: کاهش عرضه برنج داخلی سبب افزایش قیمت این محصول شد. طی ۸ ماهه امسال، ۶۶۵ هزار تن برنج خارجی وارد شده که سهم شرکت بازرگانی دولتی ایران ۲۲۰ هزار تن است.
براتعلی به مهر اضافه کرد: بخشی از برنج خارجی (حدود ۴۴۵ هزار تن) نیز توسط بخش خصوصی وارد کشور شده است. میزان واردات این محصول به کشور در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۴ درصد افزایش یافته است. امسال تولید و عرضه‌ی برنج داخلی به بازار (به دلیل موضوع خشکسالی) کمتر شده و می‌توان گفت که رشد قیمتی برنج به این دلیل اتفاق افتاده است.
مدیرکل هماهنگی توزیع و فروش شرکت بازرگانی دولتی ایران، وضعیت موجودی و ذخایر راهبردی برنج کشور را مطلوب ارزیابی کرد.
طی ماه‌های گذشته قیمت برنج در بازار با افزایش چشمگیری مواجه بوده به طوری که قیمت برنج ایرانی به حدود کیلویی ۶٠ هزار تومان رسید به طوری که دولت مجبور به ورود به بازار این کالا و توزیع برنج شد همچنین امسال ممنوعیت فصلی واردات برنج (که هر سال از ٣١ تیر تا ٣١ آبان، در فصل برداشت محصول داخلی) حدود دو هفته زودتر از موعد مقرر لغو شد تا واردکنندگان بتوانند برنج‌های دپو شده در گمرکات را وارد کشور کنند.
مقاله قبلیجزئیات استخدام چوپان ایرانی در ارمنستان
مقاله بعدیروزگار سیاه طلای سفید در خراسان شمالی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید