دلایل افزایش قیمت برنج چیست؟

0
روند افزایشی قیمت برنج ایرانی در سال جاری تا جای پیش رفته که اکنون رکورد گرانی آن شکسته شده و به ۶۲ درصد رسیده است، هر کیلو از این کالا در آمار رسمی تا مرز ۵۳ هزار تومان هم فروش رفته و می‌تواند در بازار بیش از این نیز باشد.
رئیس انجمن برنج کشور درباره افزایش قیمت این روز‌های برنج توضیحاتی داد. علیزاده، رئیس انجمن برنج کشور در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ساری، با بیان یکی از دلیل اصلی گرانی برنج این است که نیروی کار برای توسعه این محصول بیشتر از بقیه زراعت‌ها است ،گفت: بیش از ۸۵ درصد هزینه تولید برنج به نیروی کار باز می‌گردد. واقعا در شرایطی هستیم که هزینه تولید همه محصولات کشاورزی در کشور بالا رفته است.

۷۰۰ هزار تن کسری تولید برنج در سال داریم

علیزاده با بیان اینکه قیمت برنج از دست تولیدکننده خارج شده و به بازار فروش رفته است،گفت: مصرف کننده هم ناچار است این قیمت گران را خریداری کند. متوسط واحد بهره برداری هم اکنون نیم هکتار است که با این مقدار واقعا کاری خاصی نمی‌شود انجام داد.
رئیس انجمن برنج کشور افزود: حدود ۷۰۰ هزار تن کسری تولید برنج در سال داریم که باید وارد کنیم.
گفتنی است، افزایش قیمت برنج در حالی رخ می دهد که از ابتدای مرداد سال جاری با شروع ممنوعیت فصلی واردات که تا آبان ادامه دارد ،واردات برنج ممنوع شده و گرچه رایزنی هایی برای ترخیص برنج وورود به بازار جهت تعدیل قیمت، در این مدت وجود داشته اما با توجه به شروط تعیین شده فقط ۱۵ هزار تن مجوز ترخیص را دریافت کرده که آن هم‌مشخص نیست وارد بازار شده است یا خیر ؟ این در شرایطی است که اعلام اخیر مسئولان گمرک از این حکایت داشت که مذاکراتی برای ترخیص ۸۵ هزار تن برنج که بعد از ممنوعیت واردات به بنادر رسیده انجام شده که بتواند تا حدودی وضعیت بازار برنج را تحت تاثیر قرار دهد.
مقاله قبلیمحیط زیست و مشکلات بی‌شمار آن در ایران
مقاله بعدیآتش پای ثابت جنگل‌های هیرکانی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید