فرصتی برای ساداتی‌نژاد و نمایندگان

0
مزرعه سبز: اگر برنامه اعلام شده از سوی رئیس مجلس شورای اسلامی صحیح باشد، قرار است امروز سیدجواد ساداتی‌نژاد، وزیر جهاد کشاورزی، برای تشریح برنامه‌ها و اهداف عملیاتی خود در جایگاه وزیر در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حاضر شود.
در این جلسه که تاکنون چند مورد آن برگزار شده، نمایندگان چالش‌های پیش روی وزارت جهاد و نارسایی‌هایی را که به آن مربوط می‌شود، بیان می‌کنند و پس از آن وزیر در دفاعیه خود پاسخ‌های نمایندگان و برنامه‌هایش را در ابعاد گوناگون تشریح می‌کند.
مشخص است که این حضور و اظهار برنامه‌ها و چالش‌ها با آنچه در جریان اخذ رأی اعتماد گفته، تفاوت زیادی دارد، از جمله که در آن هنگام ساداتی‌نژاد هنوز وزیر نبود و نسبت به تحولات و ملاحظات وزارتخانه موضعی نداشت، اما او اکنون وزیر است و نه فقط آگاهی کاملی نسبت به توانایی‌ها و چالش‌های وزارتخانه دارد، بلکه در قبال برخی از آن‌ها مسئول است و باید جوابگو باشد.
کاملاً قابل درک است که سیدجواد ساداتی‌نژاد به عنوان وزیر جهاد کشاورزی دولت رئیسی در همین 100 روز فعالیت با چالش‌هایی مواجه شده باشد که رفع آن را در روزهای گذشته به دلیل فنی و عملیاتی ممکن نباشد، به همین دلیل هیچ کسی از وزیر انتظار نداد که در این مدت بر همه مشکلات فایق آید یا همه چالش‌های پیش روی وزارتخانه را حل و فصل کند؛ اما دست‌کم از آقای وزیر انتظار این است که در این مدت همه چالش‌های پیش‌روی وزارتخانه را شناخته باشد و در مورد حل آن‌ها راهکارهایی اندیشه کند؛ یعنی آقای وزیر باید در این ماه‌های گذشته شناخت جامع و کاملی از حدود اختیارات، توانایی‌ها و چالش‌های نظام مدیریت کشاورزی ایران به دست آورده باشد و راهکارهای متعهدانه و دقیق برای حل آن پیشنهاد کند.
در نشستی که امروز برگزار می‌شود نمایندگان مجلس، باید به‎ویژه در مورد چالش مهم وزارت جهاد کشاورزی یعنی تولید غذا در معنای عام سوال کنند. در هفته‌های گذشته آقای وزیر بیش‌ترین توان خود را صرف موضوع توزیع مواد غذایی کرده و قرارگاه امنیت غذایی را به همین منظور تشکیل داده است؛ اما کیست که نداند اگر غذا تولید نشود، در واقع چیزی برای توزیع وجود دارد؛ یعنی تولید بر توزیع مقدم است و آقای وزیر همواره و در تدوین خط مشی‌ها، باید این نکته را مدنظر قرار دهد.
نمانیدگان مجلس شورای اسلامی همچنین باید در این باره که راهبرد وزارت جهاد کشاورزی برای رفع مشکلات تولید چیست، از وزیر سوال کنند آقای وزیر در مقاطع مختلف و به دفعات درباره مکانیزه شدن کشاورزی، افزایش بهره‌وری اقتصادی و علمی شدن کشاورزی در ایران سخن گفته و تحسین بسیاری از افراد را برانگیخته؛ اما این اظهارات خوب و خوشایند، چقدر مابه‌ازای بیرونی و چشم‌انداز تحقق دارد؟ درست‌کم موانع بسیار زیادی در این باره وجود دارد و کشاورزی که برای خرید یک تراکتور باید ده‌ها سال پول خود را ذخیره کند، نمی‌تواند به کشاورزی علمی و مکانیزه فکر کند.
نمایندگان همچنین درباره مهاجرت کشاورزان، کاهش یارانه‌‎ها، خالی شدن روستاها و مشکلاتی که کشاورزان و و روستانشینان را وادار به مهاجرت کرده است، از وزیر سوال کنند که برای مقابله و کاهش این پدیده‌های ناخوشایند، ساداتی‌نژاد چه تمهیدی اندیشیده و چه موانعی در برابر پیگیری اهدافی همچون کاهش مهاجرت از روستاها، ترویج کشاورزی مکانیزه و علمی و… وجود دارد؟
حضور وزیر جهاد کشاورزی در مجلس شورای اسلامی موقعیت مناسبی است تا کارنامه چند ماهه وی به طور دقیق مورد پرسش قرار گیرد و نگاهی بی‌طرفانه و البته نقادانه به آن شود. در مقابل آقای وزیر هم موقعیت خوبی دارد تا برای نمایندگان مجلس توضیح دهد که چه قوانین و یا مشکلات دست و پای او را برای حل و فصل مشکلات بسته است و برای تسهیل فعالیت‌های وزیر باید چه قوانینی اصلاح و یا تصویب شود.

نادر کریمی جونی ـ کارشناس اقتصاد کشاورزی

73 / 100
مقاله قبلیمحیط‌بان کرمانشاهی به قصاص محکوم شد
مقاله بعدیمافیای گوشت مانع صادرات دام

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید