عسل تک گل رازیانه

0
عسل رازیانه توسط زنبورهای عسل از شهد گل رازیانه تهیه می شود. عسل رازیانه تمام مزایای دارویی و درمانی که دانه های رازیانه دارد را دارا می باشد.

• جلوگیری و بهبود اسیدیته

• جلوگیری از سوزش معده و تولید گاز در معده

• کمک به افزایش اشتها و جلوگیری از ایجاد نفخ دردستگاه گوارش

• بهبود عفونت های تنفسی

• تقویت متابولیسم و ایمنی بدن

• کاهش التهاب

عسل رازیانه در طیف رنگی طلایی تا قرمز است و این خواص در همه انواع آن تقریبا ثابت می باشد.

علاقه زنبورها به رازیانه

رازیانه شیرین(Foeniculum vulgare)، که بیشتردر تابستان میروید، زنبورهای عسل را به خود جذب می کند. در مناطقی که گلها و گیاهان وحشی می رویند، زنبورهای عسل در آنجا فراوان هستند، با توجه به انبوه ترافیک زنبورهای عسل در منطقه ای که رازیانه رشد می کند، متوجه شدم که زنبورها علاقه زیادی به رازیانه دارند. با این حال، این گیاه در لیست گیاهان گرده افشان نیست.

چرا رازیانه عالی است

رازیانه ای که من از آن صحبت می کنم، رازیانه پیاز دار یا رازیانه فلورانس نیست. رازیانه معمولی با نام علمی Foeniculum vulgare var. azoricum است. رازیانه شیرین تزئینی است.  شاخ و برگ های آن کف باغ را می پوشاند و گل های زردش درخشش زیبایی در باغ دارد. حتی استفاده از گلهای زرد آن در تزئین دسته ها و سبدهای گل فوق العاده زیباست.
رازیانه دررنگ های سبز و بنفش/ برنزی وجود دارد(به نام مناسب “رازیانه برنز”). هر دو نوع آن با هم عالی به نظر می رسند و کنتراست رنگی زیبایی ایجاد می کنند. تمام قسمت های رازیانه خوراکی است، و طعمی شبیه  شیرین بیان دارد. می توان از برگ و دانه های آن برای طعم دادن به غذا نیز استفاده کرد.
رازیانه برای زنبورهای عسل هم شهد و هم گرده تولید می کند. و چون گلهای رازیانه در تابستان شکوفا می شوند، شما منبع غذایی فوق العاده ای خواهید داشت. رازیانه میزبان پروانه های دم چلچله ای است.

چه زنبورهایی به سمت رازیانه می روند؟

زنبورهای عسل بیشترین علاقمندان به رازیانه هستند و دسته دسته به سمت آن می روند. زنبورهای عسل حتی از نقاط بسیار دور نیز به سمت گلهای رازیانه کشیده می شوند.
برخی از زنبورهای عسل بسیار کوچک هستند. من در میان زنبورهای عسل، زنبورهای عسل شاخدار را نیز دیده ام. حتی متوجه شده ام که زنبورها کل روز روی گلها هستند. این بدان معنی است که این گیاهان شهد را در طول روز می سازند – که همیشه در دنیای گل ها اتفاق نمی افتد.

رشد این گیاه چگونه است؟

رازیانه خیلی راحت می روید. و نیاز به آفتاب دارد. و خاکهایی با ویژگیهای مختلف را نیز تحمل می کند. بعید به نظر می رسد کودلازم  داشته باشد. اما افزودن کمپوست به خاک ایده خوبی است. گیاهی 4 تا 9 ساله و مقاوم است. همچنین به خشکی نیز مقاوم است. حتی ممکن است گیاهان رازیانه را باغ  خود پیدا کنید، البته پرورش این گیاه از طریق بذر آن آسان است. بذر این گیاه را بلافاصله بعد از اینکه در بهار، خاک آماده کاشت بشود، می توان  کاشت.

کجا بکاریم؟

رازیانه یک گیاه عالی است اما دارای چند نکته مهم است. در اواخر ماه آگوست( اوایل شهریور)، سر گلها به بذر تبدیل می شوند. تعداد دانه ها زیاد است. من توصیه نمی کنم ساقه ها را برش ندهید، سر بذرها را بردارید، مگر اینکه بخواهید گیاه تان را ااز جابه جا کنید. سپس می توانید بذرها را برداشت کرده و از آنها برای پخت و پز، کاشت یا فروش و هدیه به دیگران استفاده کنید.
از آنجا که رازیانه ترافیک گرده افشانی بالایی ایجاد می کند، من توصیه می کنم آن را در مناطق پرتردد، مانند مسیرها، درها و غیره نکارید. گرچه زنبورهای عسل غالباً نیش نمی زنند و بیشتر از گزش به غذا خوردن علاقه دارند، اما دیده شده که برخی از زنبورهای عسل، باعث عصبی شدن افراد شوند.
می توانید یک باغ گل رازیانه درست کنید، و باید در جمع آوری دانه ها، متعهد باشید، در غیر اینصورت سال آینده همه جا رازیانه خواهید داشت.
اگر نمی خواهید خود را با این مسئله درگیر کنید، نقطه ای را انتخاب کنید که دور باشد، جایی که برای سایر نهال ها و گیاهان  کمتر مشکل ساز شود. کمی فکر کنید که بهترین جا برای رازیانه کجاست، زیرا ریشه های ان عمیق است و جابجایی آن هم مشکل!!!
نویسنده: کریستین آر. نلسون
منبع: گرین گاردن باز
مقاله قبلیوضعیت گونه های در معرض خطر و سایر حیوانات در زمان دولت بایدن چگونه خواهد بود؟
مقاله بعدیمشکلات کشاورزی در مریخ

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید