پهپادهای سمپاش باعث مصرف بهینه نهاده‌ها

0
چهارمین دوره نمایشگاه آیفارم، روزهای یازدهم تا چهاردهم آبانماه در مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب تهران برگزار شد که گزارش های متعددی از آن را در سایت «مزرعه سبز» منتشر کردیم. یکی از نقاط چشم گیر این نمایشگاه حضور فعال شرکت‌های فعال در ساخت پهپادهای در خدمات دهی به بخش کشاورزی بود که نشان از جایگاه خاص آن در امر کشاورزی دارد. در ضمن بازدید از این نمایشگاه با یکی از شرکت‌های تولید کننده پهپاد به گفت‌گو نشستیم:

شرکت «ویرا صنعت»؛ فروش و اجاره پهپاد

علی رئیسی، مدیرعامل شرکت «ویرا صنعت» نیز به خبرنگار ما گفت: در این چند سال تلاش کرده‌ایم تا با استفاده از تکنولوژی رباتیک در حوزه کشاورزی ورود و به رفع چالش‌ها در این بخش کمک کنیم. کاری که در این نمایشگاه ارائه کرده‌ایم پهپادهای کشاورزی است که توانایی سمپاشی، محلول‌پاشی و حتی پخش کودهای جامد را دارند.
رئیسی توضیح داد: تکنولوژی استفاده شده در پهپادها، بهره‌گیری از روش پاشش محلول به‌صورت بسیار ریز و در حد میکرون بر روی گیاه است. تفاوت آن با حالت سنتی، استفاده کمتر از آب است و همان مقدار سمی را که در روش‌های معمول در حجم بالایی از آب استفاده می‌شود، در روش استفاده از پهپادها سم را در مقدار به مراتب کمتری آب ریخته و آن را به صورت قطرات بسیار ریز بر روی گیاه می‌پاشند که در این روش علاوه بر این‌که میزان جذب بالاتر می‌رود، مصرف آب نیز کمتر بوده و از طرفی سرعت کار هم بالاتر خواهد رفت.
وی افزود:‌استفاده از پهپادها باعث می‌شود خطای نیروی انسانی هم پائین می‌آید؛ چون شما در این روش وقتی که نقشه زمینی را به پهپادی دهید (با سبک‌های مختلف) و محدوده سمپاشی را مشخص‌کنید، پرنده از یک نقطه شروع و تمام مزرعه را محلول‌پاشی می‌کند.
رئیسی گفت: بالاترین میزان حجم در این پهپادها 30 لیتر است که با این حجم 3-5/2 هکتار را محلول‌پاشی می‌کند.
وی توضیح داد: برای محلول‌پاشی روی درختان از روش‌های دیگری استفاده می‌‎شود و پرنده در اطراف درخت چرخش و محلول‌پاشی را انجام می‌دهد.
مدیرعامل شرکت «ویرا صنعت» گفت: ما در شرکت خود هر دو نوع پرنده مخصوص مزارع و باغات را با کیفیت مناسب بومی‌سازی و با قیمت پائین‌تر از انواع خارجی آن به متقاضیان ارائه می‌دهیم. البته بسیاری از قطعات پرنده را بومی‌سازی کرده‌ایم و برخی از اجزای آن را نیز از طریق واردات تامین می‌کنیم که در گام‌های بعدی قطعات بیشتری را در داخل تولید خواهیم کرد.
رئیسی افزود: علاوه بر پهپادهای سمپاش، پهپادهایی نیز ساخته و خدمات آن را عرضه می‌کنیم که بر روی مزارع پرواز می‌کنند و با استفاده از تکنولوژی‌های خاصی اطلاعاتی مانند میزان رطوبت مزرعه، آفات و بیماری‌ها، پستی و بلندی زمین و… را نیز شناسای و اطلاعات آن را دریافت و پردازش می‌کنند.
مدیرعامل شرکت «ویرا صنعت» توضیح داد به طور کلی حدود 40درصد قطعات مورد استفاده در پهپادهای این شرکت بومی‌سازی شده و از نظر قیمتی حدود 60 درصد نمونه‌های خارجی است.
پهپاد اجاره‌ای
رئیسی گفت: شرکت ما ضمن این‌که این پهپادها را به فروش می‌رساند، برای کشاورزانی که قادر به خریداری این پرنده‌ها نباشند نیز خدمات ارائه می‌دهند؛ مثلا مزرعه یا باغ آنها را محلول‌‎پاشی و هزینه آن را دریافت می‌کنیم و تیم‌های پشتیبانی کننده داریم که این کار را انجام می‌دهند.

حسین کاظمی ـ کارشناس بخش کشاورزی

مقاله قبلیآقای نجفی منش! از کیسه کشاورزان خرج نکنید
مقاله بعدیآلودگی نفتی در مزارع کشاورزی دیلم

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید