استانداردسازی، مسیر توسعه صادرات به اورآسیا

0
حاج کریمی، دبیر میز اورآسیا در سازمان توسعه تجارت، در همایش فرصت‌های تجاری بین ایران و قزاقستان با اشاره به اهمیت صادرات محصولات کشاورزی در گفت و گو با مزرعه سبز گفت: لازم است که در محصولات صادراتی به کشورها و به خصوص محصولات کشاورزی و غذایی با استانداردهای کشورهای مبدأ آشنا باشیم.
وی با بیان اینکه در هشت ماهه اول سال 1400 بالای 800 میلیون دلار صادرات داشته‌ایم که عمدتاً اقلام صادراتی محصولات کشاورزی شامل پسته، فلفل، کشمش و.. در حوزه کالاهای ترجیحی است، افزود: واردات ایران در حوزه کالاهای ترجیحی نیز در حدود 3/ 1میلیارد دلار بوده است.
دبیر میز اورآسیا در سازمان توسعه تجارت، در ادامه عنوان کرد: روغن خام، جو، ذرت دامی، از عمده محصولات وارداتی در حوزه کالاهای ترجیحی هستند.
حاج کریمی با اشاره به موافقت نامه تجاری بین ایران و اورآسیا گفت: با توجه به اینکه هنوز عضو سازمان تجارت جهانی نشده‌‎ایم، عضویت در این پیمان می‌تواند تمرین مناسبی برای حضور در موافقت نامه‌های تجاری باشد؛ چراکه به علت حضور نداشتن در سازمان توسعه تجارت، هنوز برخی بسترسازی‌ها در روابط و ضوابط تجاری ما صورت نگرفته است.
وی همچین گفت: در سال‌های قبل هم شاهد بودیم که برخی از کشورها مانند قراقستان نامه‌نگاری‌هایی را در مورد رعایت نکردن استانداردها در مورد برخی محصولات انجام شده بودند که به راحتی می‌شود این قبیل مسائل را پیگیری و رفع نمود تا اندک محصولات غیراستاندارد باعث زیر سوال بردن همه محصولات ما نشود.
دبیر میز اورآسیا در سازمان توسعه تجارت با تاکید بر اینکه آشنایی تجار ایران با استانداردهای کشورهای مقصد اهمیت زیادی دارد تا صادرات و تجارت به صورت پایدار و در طولانی مدت انجام شود، افزود: برای صادرات محصولات جدید مانند اقلام صنعتی نیز بازارهای خوبی برای تجار و محصولات ایرانی وجود دارد.

حسین کاظمی ـ روزنامه نگار و کارشناس ارشد بخش کشاورزی

71 / 100
مقاله قبلیاجاره ۷۰ هزار هکتار زمین در روسیه برای کشت فراسرزمینی
مقاله بعدیمن، وزیر و آن پنجاه و سه نفر

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید