باران هم بختِ سیاهِ بهشتِ پرندگان را سفید نکرد

0
بارندگی‌های اخیر در شرق مازندران مناسب بود اما آب چندانی نصیب تالاب بین المللی میانکاله نشد.
علی کلانه، رئیس ذخیره‌گاه زیست کره میانکاله، با بیان اینکه بارندگی‌ها اخیر در شرق مازندران مناسب بود، گفت: امیدوار بودیم بخشی از این بارندگی‌ها از طریق رودخانه‌های منتهی به تالاب وارد میانکاله شود. حجم بارش‌ها خوب بود، اما آنچه نصیب تالاب شد فقط بارانی بود که از آسمان به تالاب ریخت و از رودخانه‌های منطقه آب چندانی نصیب تالاب نشد.
رئیس ذخیره‌گاه زیست کره میانکاله به فراوانی استخر‌های پرورش ماهی در منطقه اشاره کرد و ادامه داد: بخش قابل توجهی از بارش‌ها پس از ورود به رودخانه‌های منتهی به تالاب در استخر‌های پرورش ماهی و آب بندان‌های منطقه مهار شد.
علی کلانه گفت: با توجه به وسعت تالاب میانکاله میزان آبی که در نتیجه بارش‌های اخیر از آسمان به تالاب وارد شد تاثیری در حجم آب آن نداشته است.
او بستن سد‌های خاکی روی رودخانه‌ها این تالاب را نیز یکی از چالش‌ها در تامین آب مورد نیاز میانکاله دانست و گفت: حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد سطح آبی تالاب خشک شده است و اگر حقابه این پهنه آبی تامین نشود حادثه تلخ خشکی کامل در انتظار این تالاب بین المللی خواهد بود.

پرندگان آذر ماه سرشماری می‌شوند

رئیس ذخیره‌گاه زیست کره میانکاله با بیان اینکه ورود پرندگان مهاجر به شبه جزیره میانکاله امسال عالی است، گفت: جمعیت اصلی پرندگان مهاجر وارد تالاب شده اند و آخرین دسته این پرندگان نیز اواخر آذرماه به میانکاله مهاجرت می‌کنند.
علی کلانه افزود: سرشماری پرندگان نیز از اواخر آذرماه شروع و مشخص می‌شود چه تعداد پرنده امسال برای زمستانگذرانی به تالاب ماینکاله آمده اند.
او در خصوص ورود گردشگر و پرنده نگران در میانکاله نیز گفت: با توجه به شرایط و حساسیت‌هایی که در شبه جزیره میانکاله وجود داشت مجوزی برای پرنده نگری و حضور گردشگر صادر نشده است.
مقاله قبلیکشت گلخانه‌ای، نسخه نجات‌بخش کم‌آبی در کشاورزی
مقاله بعدیهنرستان‌های کشاورزی؛ کمیّت یا کیفیّت

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید