20 سال است ادغام انجام گرفته؛ اما قوانین‌اش نه!

0
20 سال پیش که ادغام جهاد سازندگی در کشاورزی صورت گرفت، یکی از شاه کلیدهای ادغام و تقویم و جدول کردن هزاران ساختمان، اداره، خوابگاه، تفریحگاه، ساخت و سازهای لب ساحل و دامنه کوه و رودخانه و زمین‌های برخی مراکز تحقیقات، اراضی تحقیقات و… بود تا املاک و اراضی مازاد به فروش رسیده و وجوه آن در صندوق‌های حمایت از کشاورزان ذخیره شود.
بر مبنای این قوانین در هر صندوق و در هر استان به اندازه آورده دولت، بانک و وزارتخانه، کشاورزان عضو آورده ارائه می‌کنند و وام با بهره تک رقمی (6 الی 7 درصد) به بهره‌برداران تقدیم می‌شود. اما ساختمان‌های مازاد و وزارتخانه سابق با قیمت‌های نجومی هر کدام 50 تا 100 میلیارد و 200 میلیارد تومان فروش رفت، اما چه شد؟
پول‌های حاصل از آن به امور جاری و حقوق کارمندان اختصاص یافت و هیچ و پوچ شد.
همزمان اراضی مراکز تحقیقات برای سالن عروسی و چلوکبابی واگذار شد (نمونه آن در ورامین) یا به غرفه و سوله دلالان و تجار اختصاص یافت (نمونه آن استان کرمانشاه و…) یا به دوستان اجاره چندین ساله داده شد (نمونه اراضی خاوه ورامین و…) با اصلاً فروخته شد. زمانی که چوب حراج زده شد بنا بود تشکل‌ها نیز از این ثروت باد آورده متنعم شوند که این هم نشد.
به گزارش «مزرعه سبز» امید است وزیر ساداتی‌نژاد با تشکیل گروه حقیقت‌یاب به کنکاش در این موضوع بپردازد و رسانه‌ها در کنار وی روشنگری کنند.
مقاله قبلیکارآمدی با روحیه جهادی در مدیریت استانی
مقاله بعدیقیمت گذاری ٢٠ قلم کالای اساسی از امروز

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید